У Костолцу је откривено Спомен обележје палим борцима у отаџбинским ратовима од 1990. до 1999. године. Дванаест стамених стубова трајни су подсетник на дванаесторицу храбрих Костолчана коју су својој отаџбини дали највредније што су имали – своје животе.
Откривање и освећење Спомен обележја постављеног у парку, на Тргу Братства и јединства, приређено је 5. априла, у присуству породица палих бораца, представника локалне самоуправе, војске, полиције, грађана, удружења ратних ветерана и потомака ратника, привредних субјеката и организација које су подржале овај чин, као и државног секретара Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дејана Антића.
Дванаесторица храбрих бораца
Спомен обележје посвећено је дванаесторици хероја који су храбро жртвовали своје животе у отаџбинским ратовима у последњој деценији 20. века, уз поруку – „Нећемо и не смемо да вас заборавимо“:
– Драган Бауман, Драгиша Благојевић, Горан Лазић, Миодраг Стојимировић, Зоран Марковић, Лепомир Максић, Борис Дураковић, Драган Стаменковић, Драгослав Станић, Предраг Јовановић, Никола Јосић и Предраг Игњатовић.
Окупљање је почело химном „Боже правде“, у извођењу хора „Дунавска лира“.
Председник удружења „Српски ратни ветерани Костолца“ Ђорђе Бараксадић нагласио је да је ово важан чин, обавеза свих нас према палим борцима:
– Ми ћемо увек према њима осећати дуг, ненаплатив и вечан. Речи и споменици не могу у потпуности да сачувају успомене на пале борце и жртву њихових најближих, али су начин да се од заборава отргну њихова храброст, посвећеност и љубав према својој земљи, додао је Бараксадић, уз захвалност свима који су допринели подизању Спонем обележја.
Поштујмо успомену неуморним радом за мир
Испред породица страдале дванаесторице обратила се Маријана Лазић:
– Говорим као глас оних које су ућуткали ратови коју су разорили Југославију, оних који су изгубили своје најмилије. Бол њиховог одсуства је терет који свакодневно носимо са собом. За нас ратови у Југославији нису били сукоби вођени у далеким земљама. Они су били лична трагедија која је разорила наше животе и растргла ткиво наших породица.
– Памтимо их не само као војнике, већ као синове, браћу, очеве и мужеве, који су нам прерано одузети. Сећамо се њиховог осмеха и љубави коју су донели у наше животе. Сећамо се снова које су имали за будуност, прекинуте немилосрдном руком рата. Утеху налазимо у сечањима на њихову храброст и жртву. Борили су се за идеале, за слободу, правду и одбрану своје отаџбине. Не заборавимо лекције којима су нас учили. Сетимо се праве цене рата. Поштујмо њихову успомену неуморним радом за мир, поручила је Лазић.
Председник Градске општине Костолац Серџо Крстаноски истакао је да ово Спомен обележје говори да наши хероји нису заборављени, и додао:
– На нама остаје задатак да њихова имена вечно живе. Они су то својим јунаштвом и заслужили. Хвала палим борцима који су у духу светле српске традиције, часно и поштено, бранили своју земљу. Хвала и људима који годинама чувају сећање на хероје који су храбро, не жалећи своје животе, бранили и одбранили нашу једину отабину Србију.
Див јунаци
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дејан Антић предложио се да се Трг Братства и јединства преименује у Трг Српских јунака и истакао:
– Њих дванаесторица дали су животе у борби за одбрану српског народа и српских земаља. Девет бораца погинуло је бранећи српски народ у западним српским крајевима данашње Хрватске и источне Славоније. Један борац погинуо је бранећи српски народ у БиХ, а двојица јунака у време злочиначке НАТО агресије на нашу земљу.
– Они су симбол херојства и симбол пожртвованости за отаџбину. Не заборавимо да су наши преци из ових крајева, у Великом рату, били у јуначкој Дунавској девизији која је пронела славу српског оружја од Цера и Колубаре, преко Кајмакчалана и Доброг поља. Њихови подвизи остаће у сећању српског народа. Ово је најмање што смо могли да учинимо за те див јунаке. Нека живи сећање на све српске јунаке из одбрамбено – отаџбинских ратова.
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић поручио је да ће ово Спомен обележје вечно подсећати на храброст оних који су своју државу и народ ставили испред споствених живота и опомињати на то да јачањем Србије не дозволимо да њихова жртва буде узалудна:
– Данас ћемо једним делом одужити дуг према онима који су као припадници војске наше државе и родољуби сувише тихо отишли у вечност. Мислим на тишину која је владала до пре деценију и по од стране многих у нашој држави, када су у питању ветерани и погинули у отаџбинским ратовима у последњој деценији 20. века. Костолац је као и остале средине у нашој земљи изгубио неке од најхрабријих кћери и синова у борби која је за Србију била одбрамбена и ослободилачка. Овим јасно поручујемо да ћемо вечно и поносно чувати сећање на њихову жртву и храброст, рекао је Павловић и додао:
– Историја коју су писали светски моћници, а која џелате представља као жртве, и обрнуто, полако бледи потиснута чињеницама. Све ово чинимо инспирисани и охрабрени државним врхом који не дозвољава нама, нити било коме у свету, да се заборави да се ми, и данас овде у Костолцу, клањамо онима који су бранили своје људе и своју територију.
Након откривања Спомен обележја, венце палим борцима положили су представници породица страдалих, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Војске србије, МУП-а, Града Пожаревца, Градске општине Костолац, Удружења „Српски ратни ветерани Србије“, Удружења „Српски ратни ветерани Костолца“, Удружења потомака ратника 1912-1920 и Српске напредне странке.
Свима који су подржали и помогли подизање Спомен обележја уручене су захвалнице Удружења „Српски ратни ветерани Костолца“.
А. М.