У организацији општине Голубац, Туристичке организације и Месне заједнице Малешево, а под покровитељством Министарства за бригу о селу Републике Србије , у Малешеву, протеклог викенда одржани су четврти по реду „Михољски сусрети села 2024“.
Домаћа радиност, сувенири, храна, као и разне рукотворине биле су изложене на 15 штандова: Барич, Бикиње, Житковица, Чешљева Бара, Добра, Браничево, Доња Крушевица, Клење, Сладинац, Брњица, Удружење жена ,,Цвет Дунава“, Војилово, ТО Голубац и Малешево.
Кроз целодневни програм представљени су народни обичаји, стваралаштва, музика, игра, спортска надметања и промовисан је традиционалан начин живота, као и културно историјско наслеђе.
ЧЕТВРТА ГОДИНА СУСРЕТА
Манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је први пут 2021. у Браничеву, потом 2022. године у Добри, 2023. године у Војилову, а протеклог викенда у Малешеву.
Михољске сурете села у Малешеву отворио је заменик председника Општине Голубац Марко Стојаковић, а учесницима и мештанима обратио се и председник Месне заједнице Малешево Мирко Милорадовић који се захвалио својим мештанима, општини Голубац и учесницима из насеља општина Голубац и Великог Градиште и додао да му је драго што је баш Малешево било домаћин ових сусрета и да ће се потрудити да ово поверење и оправда као добар домаћин.
Општини Голубац је, од стране Министарства за бригу о селу, одобрена апликација за суфинансирање спровођења активности око организације.
Циљ овог пројекта јесте да се туризам подигне на један виши ниво, а да овај крај постане препознатљива туристичка дестинација у овом делу Доњег Подунавља, али и да нове генерације остану овде на своме огњишту и да тако дају свој допринос развоју општине. Реализовањем оваквих пројеката доприноси се развоју насеља на територији општине Голубац.
Отварајући Михољске сусрете села у Малешеву, заменик председника општине Голубац Марко Стојаковић захвалио се Министарству за бригу о селу Републике Србије што је помогло одржавању Михољских сурета села по четврти пут у овој Општини и која је прерасла у традициционалну манифестацију са циљем неговања културе, традиције и унапређења друштвеног живота у селима ове Подунавске општине.
-Надам се даће се сваке наредне године у неком другом насељу наше Општине одржавати овакве и сличне манифестације на којима ће представити своје обичаје,културу и традицију, најавио је Стојаковић.
НАГРАДЕ
Најбољим екипама, појединцима и учесницима ове манифестације додељене си пехари, медаље и захвалнице, а посетиоци су имали прилику да се подсете старих народних обичаја и да уживају у локалном стваралаштву, традиционалним играма и песми, али и спортским и кулинарским надметањима.
Пехари су додељени у четири категорије: најлепши штанд припао је селу Браничево, најукуснији колач направљен је у селу Барич, најбоља свадбарска погача долази из села Сладинац, док је најаутентичније јело припремљено у селу Клење.
Осим такмичења у спортском делу програма приказан је и богат културно уметнички програм у коме су наступили Културно – уметничко друштво Браничево, Фолклорни ансамбл Народне библиотеке ,,Вељко Дугошевић’’ из Голупца и КУД из Љупкова.
Љ. Настасијевић