Лидија Трифуновић, Предраг Ивковић, Драган Гаузановић и Милена Петковић

У општини Жагубица завршен је Пројекат „Подршка социјалној инклузији за сигурнију будућност“ који је реализован уз подршку Европске уније кроз програм EU SHAI. Европска унија финансирала је овај пројекат са око 492.000 евра, док је Општина Жагубица, из сопственог буџета, издвојила око 85.000 евра.

Најзначајније активности из пројекта који је реализован од 2. јула 2021. до 2. октобра 2023. године, према речима заменика председника Општине Жагубица Предрага Ивковића свакако је изградња десет и реконструкција пет кућа, као и бројне мере активне инклузије које су омогућене корисницима.

Партнери на пројекту Удружење „Инвалиди Хомоља“ из Жагубице и Центар за социјални рад општина Петровац на Млави и Жагубица су заједно са члановима Радне групе за социјалну инклузију, све време реализације пројекта радили са породицама на интензивнијем укључивању у друштво и побољшању њиховог друштвеног живота.

-У оквиру пројекта израђена је и Стратегија развоја социјалне заштите општине Жагубица за период од 2023. до 2028. године, набављени су намештај, бела техника, лаптопови и таблети за свих 15 породица и 15 корисника радно је ангажовано у периоду од пет месеци у јавним установама и предузећима. Такође, две породице увећале су сточни фонд, а 21 корисник учествовао је у креативним радионицама на којима су стекли вештине израде накита, сликања на платну, декупажа и калиграфије. Организоване су обуке за преквалификацију десет корисника и набављене су им машине и опрема за самостално обављање послова аутоперача, заваривача и кројача. Набављена су двоја инвалидских колица, дворишни сетови, специјалне играчке за децу са инвалидитетом, школски ранчеви за децу предшколског и школског узраста. За реализацију овог пројекта Општина Жагубица је дала 110 одсто својих могућности, почев од аплицирања, преко одабира корисника, пројектовања, па до решавања питања скока цена грађевинског материјала, рекао је Ивковић.

Он се овом приликом захвалио донаторима и тиму који је водио цео процес, Јавном предузећу за планирање и управљање пројектима, ЈКП „Белосавац“, катастру, извођачима радова и свим осталим службама које су дале допринос да се овако комплексан пројекат приведе крају.

                                                   ПРОЈЕКТОМ ОБУХВАЋЕНО 78 ОСОБА

Од менаџерке пројекта Милене Петковић сазнајемо да је Општина Жагубица, поред 85.000 евра, доста средстава издвојила за финансирање бројних радова ван пројекта, као што су: пројектовање, геодетске услуге, таксе, прикључци на струју…

-Осим стамбене подршке за 15 породица реализоване су и бројне мере активне инклузије које су подразумевале подршку у области образовања, унапређења запошљивости, самозапошљавање и олакшан приступ различитим услугама социјалне и здравствене заштите. Пројектом је обухваћено 78 особа, од чега 33 мушкарца и 45 жена, 10 породица са инвалидитетом, четири породице ромске националности и једна социјално угрожена породица. Такође, организована су три једнодневна излета, у партнерству са Домом здравља Жагубица организовани су здравствени прегледи за 45 корисника и у зависности од потреба пружена им је подршка у прибављању документације за добијање личне карте, здравствених књижица и пријаву на евиденцији НСЗ, казала је Милена Петковић.

Са завршне конференције

У име корисника, донаторима и пројектном тиму захвалила се Зара Станковић из Жагубице: „Захваљујући ЕУ и локалној самоуправи данас живимо у новој и комплетно опремљеној кући. Током пројекта супруг и ја смо били радно ангажовани, похађали смо креативне радионице и после обуке и преквалификације добили смо машине и опрему за даљи самостални рад. Организована су три једнодневна излета и деца су добила лаптоп, таблете, школске ранчеве, нагласила је Зара Станковић.

Представници EU SHAI тима изразили су захвалност Општини Жагубица, пројектном тиму и партнерима, на успешно спроведеном, веома захтевном и иновативном пројекту, који је, како су навели у саопштењу, омогућио да 15 најсиромашнијих и социјално искључених породица добију свестрану подршку за бољи и лакши живот.

-Поред крова над главом за условно становање, намештаја и кућних апарата, ове породице су добиле и примерене индивидуалне подршке, према својим потребама. Због тога овај пројекат сматрамо примером добре праксе, како се интегрисаном акцијом треба борити против сиромаштва и социјалне искључености, наводи се између осталог у саопштењу EU SHAI тима.

                                                                                                                        Д. Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content