Кореографијом “Погледајте Јована” програм су отворили најмлађи чланови КУД-а “Младост” Пољана

У Пољани, селу надомак Пожаревца, 18. и 19. августа одржани су по 21. пут  Сестрољински дани Преображења. Ову културно – духовну светковину по традицији организовали су Црквена општина Пољана, Месна заједница Пољана, КУД „Младост“, Етно секција Пољана, Центар за културу и Туристичка организација Града Пожаревца, под покровитељством Града Пожаревца.

Сестрољински дани Преображења осмишљени су и организовани са циљем да се сачува изворно народно стваралаштво и бројни духовни садржаји, на светом месту, православље уздигне на још виши ниво и сачува српска традиција саборовања. Веома садржајан сценски програм пратио је и бурним аплаузима подржао велики број посетилаца, међу којима су били заменик градоначелника Пожаревца Предраг Мијатовић, генерални директор Светског фестивала фолклора у Сан Рему Драган Шајић, помоћница градоначелника Пожаревца Марија Влајовић, директор Туристичке организације Василије Балдић, директорка ЈКП „Паркинг сервис“ Марија Паповић, представници цркве, Војске Србије, директори школа…

Гости на манифестацији

                                                        НАСТАВЉЕНА ТРАДИЦИЈА САБОРОВАЊА

Црква Светог Вазнесења Господњег била је претесна за изузетно велики број верника пристиглих да присуствују празничном бденију, 18. августа и Преображенској литургији и освећењу новог грожђа, 19. августа, након чега су у порти приређени српска шетња и коло. Церемонијал свечаног отварања започет је химном „Боже правде“ и наступом најмлађих чланова фолклорне секције КУД-а „Младост“ Пољана, који су се представили кореографијом „Погледајте Јована“.

Средњи ансамбл домаћина представио се “Влашким играма”

Ова манифестација по традицији била је прилика за надигравање фолклорних ансамбала, а у програму су ове године учествовала културно – уметничка друштва из Бубушинца, Живице, Костолца и Пољане. Посетиоци су имали могућност да погледају и изложбу слика учесника колоније Удружења „Мир Мар“ из Пожаревца. Такође, одржан је и концерт народне музике на коме су наступили Данка Стојиљковић, Раша Павловић, Валентина Марковић, Сара Павловић, Јована Лазаревић и оркестар Бобана Живковића.

                                                             ЧУВАЈМО СВОЈУ ИСТОРИЈУ И КОРЕНЕ

Двадесет и прве Сестрољинске дане Преображења отворио је заменик градоначелника Пожаревца Предраг Мијатовић нагласивши да ова и манифестације сличне њој, не дозвољавају да млађе генерације забораве наслеђе својих предака и традицију коју је српски народ вековима стварао.

Предраг Мијатовић

-Велики празник Преображење Господње поново нас је окупио у великом броју у порти прелепог манастира Сестрољин. Хвала вам, драги пријатељи на очувању ове саборности коју већ 21 годину баштините заједно са својим духовником, оцем Радетом. Половином прошлог века дошло је до извесног отуђења од заоставштине српског фолклора, али и тада су га наша села љубоморно чувала за нека боља времена. Шајкача, јелек, антерија и опанци нису заборављени управо захваљујући ризницама у Србији сличних нашој Пољани. Данас се свим тим предметима, као и нашом игром и обичајима поносно хвалимо, желећи да их прикажемо што већем броју људи. Једни од оних који то чине на најбољи начин јесте и Културно – уметничко друштво „Младост“ из Пољане.      Овенчани многобројним наградама, нама је најдраже признање када вас позову из разних крајева државе да промовишете српски фолклор. Будући да се добар глас далеко чује, сви смо поносни и на наступе који вас очекују у октобру у италијанском Сан Рему.

“Игре из Крајишта” у извођењу КУД-а “Бубушинац”

-Све ове лепе ствари, свакако имају корен у чувару нашег националног идентитета, Српској православној цркви. Вековима манастир Сестрољин сабира овдашњи народ и шири причу о трагичној смрти сестре Јелице, као и поуке која је из тог предања произашла. Све те приче из давнина говоре о коренима нашег постојања и праву, али и обавези, да то постојање наставимо. Данас, више него икада, потребно је да се састајемо, разговарамо, дружимо и помажемо једни друге, а оваква места и прилике попут ове су најбољи за тај циљ. Природа је овде била великодушна и стално нас позива да са својим пријатељима чешће посећујемо ово свето место. Све то је разлог да оставимо у наслеђе и нашим потомцима да прославу Преображења Господњег наставе довека, чувајући тако наше православље, као и Србију са што више људи у њој, истакао је Мијатовић.

У име домаћина, окупљенима се обратио протојереј ставрофор Радослав Вукосављевић који је између осталог рекао да ће празник Преображења бити прослављен онако како и доликује, у заједници са народом и црквом. Он је подсетио да порта манастира Сестрољин и црква Светог Вазнесења Господњег постоје ради народа и да је један од циљева организатора приликом покретања ове манифестације био да на једном месту, у првом реду, окупи велики број младих.

Протојереј ставрофор Радослав Вукосављевић

-Желели смо да деца овог села, дружећи се, побегну од свих пошасти које прате данашње човечанство. Наш задатак је да пре свега својим животом и радом учинимо да се ова светиња и даље у народу поштује, као што је чињено и до сада. Преображење Господње слави се од оснивања цркве и има за циљ да свакоме од нас да до знања, да свако од нас може да се преобрази, да и од најгорих и највећих грехова буде ослобођен покајањем и да постане један од најбољих. Надамо се и верујемо да ће и други видети заиста праву истину и величину српскога рода, традиције, културе и уметности. Господ нас гледа све, све нас милује и воли и сву своју снагу и моћ проказује и пројављује кроз љубав. Ту љубав негујмо и ми и покушајмо да се убудуће преобразимо и то на добро, беседио је Вукосављевић.

                                                                                                Дарко Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content