Након две године паузе, другог дана Ускрса у порти манастира Сестрољин у Пољани одржава се седамнаести Међународни етно фестивал. Ова туристичко – културна манифестација организована је у духу народног стваралаштва, обичаја, културе и традиције, са намером да се српски обичаји не забораве.

Са отварања манифестације

Према речима директора Туристичке организације Града Пожаревца Василија Балдића ово је прилика да се подсетимо старих заната, ручних радова, спремања традиционалних јела, народне ношње, одеће и обуће из прошлих времена.

 -Учесници су се надметали у фолклорним играма, спремању традиционалних јела, фарбању јаја, избору за најлепше офарбано ускршње јаје, за најлепши штанд, најоригиналније јело и куцању фарбаним ускршњим јајима. Прелепо је дружити се и радити са оваквим домаћинима као што су мештани Пољане, казао је Балдић.

Наступ дечијег ансамбла КУД-а “Младост” Пољана

Од председника Савета месне заједнице Зорана Недељковића сазнајемо зашто се манифестација одржава другог дана Ускрса.

 -Пре него што је саздана црква 1897. године, у периоду ослобођења од Турака и Другог српског устанка, народ овог села окупљао се у засеоку Рудеж, другог дана Васкрса, и тада су свештеници из манастира Заова доносили причешће и причешћивали оне који нису могли првог дана да присуствују Васкршњој литургији, рекао је Недељковић.

Отварајући овогодишњи Ускршњи етно фестивал, градоначелник Пожаревца Саша Павловић је нагласио да после две године паузе, добри људи из Пољане, вредни организатори су у прилици да поново искажу своје гостопримство.

У обиласку штандова

-Већ по традицији, други дан Васкрса проводимо у прелепом Сестрољину са чуварима наше традиције и фолклора. Висока свест о значају чувања фолклора, народних обичаја и припремања хране по рецептима наших предака се чува управо у овом месту. Зато је најприроднија идеја, рођена пре готово две деценије, да се баш у Пољани, одржава Ускршњи етно фестивал, којим се сви ми веома поносимо. Негујући своју традицију ми чувамо нашу будућност, јер ако заборавимо ко смо и шта смо и ако заборавимо нашу славну историју, не можемо очекивати ни неку сјајну будућност. Стога је овај фестивал изузетно значајан за град Пожаревац и нашу Пољану. Посебно бих похвалио Туристичку организацију Града Пожаревца, Савет месне заједнице Пољана, Црквену општину и Културно уметничко друштво „Младост“, због високог квалитета програма, као и избору реномираних учесника, закључио је Павловић.

                                   БОГАТСТВО БОЈА, МИРИСА И УКУСА

Ускршњи етно фестивал у Пољани као и сваке године красили су штандови на којима су представљени стари занати. Нашли су се ту и сувенири, еколошки домаћи производи, уникатно офарбана јаја, традиционално спремљена и већ помало заборављена јела из бакиних кухиња, ракије и вина, интересантне рукотворине… Спој иновативности и традиције кроз своје ручне радове приказале су етно секције удружења жена из Пругова, Малог Црнића, Лугавчине, Мале Крсне, Сокобање, Александровца, Јагодине, Тополовника, Батуше, Костолца, Рековца, Пожаревца и Пољане.

                                  УСКРШЊА ТАКМИЧЕЊА

По традицији на манифестацији је биран најлепше уређени штанд, најоригиналније јело, најлепше ускршње јаје, а одржано је и такмичење у куцању ускршњим јајима. У категорији најлепше уређеног штанда треће место је освојило Удружење жена из Пругова, друга награда је припала Удружењу за промоцију културе, традиције и туризма „Од књиге до душе“ из Костолца, док је прво место освојило Удружење жена „Етнос С“ из Читлука. Удружење жена „Слатни залогај“ из Рековца добитник је треће награде за најоригиналније традиционално јело – пихтије од боба. Друго место припало је Удружењу жена „Тополовчанке“ из Тополовника за јело кокрецеу од кукурузног брашна, а прво место Активу жена из Батуше за уштипке од сремуша. За најлепше офарбано ускршње јаје треће место је завредело Удружење жена „Слатки осмех“ из Јагодине, друго место припало је Удружењу „Од књиге до душе“ из Костолца, док је победу у овој категорији завредело Удружење жена „Слатки залогај“ из Рековца. Најјаче ускршње јаје ове године имала је Тања Маравић из Александровца.

Жири је имао тежак задатак

После богатог културно – уметничког програма у којем ће учествовати фолклорни ансамбли „Младост“ са Пала ( Република Српска), из Липа, Доње Ливадице, Качарева, Лозовика, Острва и Пољане, биће приређен традиционални ватромет.

Организатори Фестивала су Туристичка организација Града Пожаревца, Црквена општина Пољана, КУД „Младост“ Пољана, Месна заједница Пољана, а све под покровитељством Града Пожареваца. Скупу су присуствовали народни посланик Верољуб Арсић, председник Скупштине града Пожаревца Предраг Мијатовић, помоћница градоначелника Марија Влајовић, чланови Градског већа Дејан Крстић, Бојан Динић и Иван Пантић, директори јавних предузећа и установа…

                                                                                                Д.Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content