Поводом Дана примирја у Првом светском рату, 11. новембра,  крај Споменика српском војнику у Косовској улици у Пожаревцу, положени су венци и одата почаст погинулим борцима који су положили своје животе за слободу овог краја.

Венце су положиле делегације Града Пожаревца, Браничевског управног округа, Градске општине Костолац, Министарства одбране, Министарства унутрашњих послова, представници борачких организација и удружења грађана, као и градске организације политичких партија.

Саша Павловић
Саша Павловић

Након интонирања државне химне „Боже правде“ у извођењу Градског женског хора „Барили“ под диригентском палицом Каталин Тасић и након минута ћутања,  присутнима се обратио градоначелник Пожаревца Саша Павловић. Према његовим речима, попут читаве Србије, али  и већег дела света, слави се документ потписан у Компијену, на данашњи дан 1918. године.

-Његовим ступањем на снагу, прекинуло ce вишегодишње страдање у рату који Стари континент дотада није запамтио. Железнички вагон, као место потписивања, носио је са собом вишеструку симболику. Са једне стране, није одабрана нека свечана сала због журбе да се рат оконча, а са друге желело се да тај вагон целу Европу одведе у неку бољу и безбрижнију будућност. На жалост, блиска будућност их је у томе демантовала, па су те страхоте за мање од три деценије замениле друге, у новом светском рату. Иако латинска изрека каже да је понављање мајка учења, тадашње лекције очигледно нису научене. Многобројна ратна жаришта у свету нам говоре да се и данас мир и слобода превише олако схватају, заборављајући како изгледа када се изгубе, рекао је Павловић додавши да су Срби потомци оних који су тај, али и многе друге ратове осетили на својој кожи, те се мора показати да су лекције савладане и градиво научено.

-Политика нашег државног врха, на челу са председником Републике Србије Александром Вучићем, сваком својом одлуком, гестом и изјавом показује да је могуће у исто време бити и праведан и независтан. У ратовима смо доказали своју снагу када бранимо свој кућни праг, а данас у миру показујемо и дипломатску мудрост. Та мудрост најпре чува своју државу и народ, али такође не жели зло другима. Можда она не би била довољна да није било оснаживања одбрамбених капацитета и подизања Војске Србије, до једне од најмодернијих армија у овом делу Европе. Све то је резултат онога што памтимо, а памтимо да је наша Србија у Првом али и Другом светском рату, сразмерно својој величини, предњачила у броју жртава. Бројали смо их након битака попут Церске, Колубарске и пробоја Солунског фронта, али и међу цивилним ,становништвом, што је посебно болело. За част и у њихово сећање, нека нам је свима срећан 11. новембар, Дан примирја у Првом светском рату, истакао је градоначелник Павловић.

                   И. Р.

Share.
Leave A Reply

Skip to content