Дан српског јединства, слободе и националне заставе, 15. септембар, обележен је крај Споменика српском војнику у Пожаревцу. Помен ослободиоцима у Првом светском рату држао је свештеник СПЦ Владимир Кочабер.
Венце крај Споменика у Косовској улици положили су испред Града Пожаревца градоначелник Саша Павловић и председник Скупштине Града др Срећко Босић, док су у име Градске општине Костолац венце положили, председник Серџо Крстаноски и председница Скупштине Милена Церовшек. Почаст су одали и представници Војске Србије, Полицијске управе, Браничевског управног округа, Града Пожаревца,Удружења потомака ратника 1912 – 1920. године, СУБНОР-а, представници политичких странака.
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је у обраћању подсетио да смо до данашњег празника, Дана српског јединства, слободе и националне заставе, дошли великом муком и жртвом храбрих српских војника који ни у једном тренутку нису сумњали у коначну победу.
-Та победа није била само победа Србије и савезника, већ и победа правде, коју је сам бог одредио. Јер како другачије, него уз Божију вољу и помоћ, објаснити пробој Солунског фронта храбре српске војске. Голготу коју су наши прадедови тада прошли историја ратовања није забележила до данашњег дана, а сумњамо и да ће икада. Тај повратак својој кући највећа је манифестација љубави једног војника према својој земљи, и најбоље осликава национални понос. Од Средњег века на овамо, наша Србија имала је велики број славних битака и момената којима се сви поносимо. Ипак, ова ванвременска прича о онима који су се издигли из својих мучених тела и као „живи лешеви“ јуришали ка домовини, била је логичан избор да постане Дан српског јединства, слободе и националне заставе. Наши тадашњи савезници, али и они против којих смо се борили, дивили су се решености наше војске да се врате својој отаџбини и ослободе је. Највишу цену опстанка плаћали су рањени борци током ослободилачких ратова, а данас је заветована нама на чување, истакао је Павловић додавши да је држава Србија, на челу са председником Александром Вучићем тај завет схватила као нешто са чиме се никада не сме трговати.
-Као симболи наше земље, застава мора увек бити високо подигнута и мора се слободно вијорити. Протекла деценија учинила је и да испод ње поново стоје поносни људи, који ће из генерације у генерацију остављати покољењима богатију државу. Помозимо једни другима да под ту заставу окупимо што више нас, оне који се тек требају родити, као и оне који су у неком тренутку после рођења напустили своју Србију. Само испод те заставе уједињени, можемо живети наш сан, а то је, да ће наша идеја вечно славити Дан српског јединства, слободе и националне заставе, закључио је Павловић.
Минутом ћутања одата је почаст погинулим српским ратницима.
И.Р.