Ученици и наставници Основне школе „Вук Караџић“ у Пожаревцу обележили су свечаном академијом, 7. новембра, Дан школе и 137 година од оснивања.
Кроз игру, песму, рецитал и драмски приказ главну реч имали су ђаци.
Тим поводом на свечаности су се окупили бројни ученици, наставници, родитељи, представници локалне самоуправе, директори основних и средњих школа, јавних предузећа и установа, чланови Школског одбора и Савета родитеља школе, бројни сарадници и пријатељи ове школе.
Као образовна установа школа „Вук Караџић“ ради од 1887. године. Од такозване „мале“ школе у бурјанској мали, касније је настала садашња, која не престаје да се шири, јача и развија кроз разне видове рада. Заједнички именитељ за обе су успешни ђаци, будући људи.
Госте свечане академије поздравио је директор школе Дејан Животић истакавши да школа није само место где се стиче знање, већ простор где се обликују карактери, мере вредности и развијају пријатељства која су за цео живот. Животић се обратио ученицима рекавши да су знатежеља, рад и залагање оно што покреће све запослене у школи.
– Вук Караџић, наш велики реформатор и учитељ , оставио је необрисив траг у српској култури и образовању. Његова посвећеност и љубав према знању треба да нам буду звезде водиље. Зато сви заједно у школи тежимо да свако дете буде најбоља верзија себе, да развија своје таленте, способности и да се припреми за будућност, рекао је Животић.
ИНВЕСТИЦИЈЕ УСЛОВ БОЉЕГ РАДА
За 137 година дешавале су се корените промене, како у изградњи тако и у њеном главном задатку, образовању и васпитању многих генерација.
Животић се осврнуо на веће капиталне инвестиције које су урађене од прошлог дана школе па све до данас, а све у циљу побољшања услова за живот и рад ученика.
– Најпре урађен је кров на делу централне школе у сарадњи са локалном самоуправом, а вредност тог пројекта је три милиона динара. Реализована су и два пројекта од Министарства просвете, један се односи на осветљење оба школска дворишта централне школе, а други на опремање школског намештаја за учионице и библиотеку школе. Вредност овог пројекта је четири милиона динара. Ових дана почели су радови на уређењу малог дворишта школе, за коју је део средства обезбеђена од компаније НИС, кроз пројекат „Заједница заједно“, у сарадњи са локалном самоуправом, рекао је Животић похваливши колеге и колегинице на доброј организацији Републичког такмичења из географије која је окупила више од 400 ученика и наставника из Србије.
– Том приликом смо на најбољи начин представили нашу школу, али и Град Пожаревац, у духу Вука Караџића који је имао визију образовања нашег народа. Желим да наставимо да радимо заједно за бољу будућност деце и будућих нараштаја. Свима вама који сте део наше приче, још једном срећан дан школе, са жељом да и ову школску годину памтимо само по одличним резултатима и успешној сарадњи, нагласио је Животић.
На свечаности поводом Дана школе, захвалнице за помоћ и подршку која се пружа школи додељене су: градоначелнику Саши Павловићу, заменику градоначелника Бојану Динићу, члану Градског већа за образовање Видоју Вукашиновићу, Школској управи Пожаревац, родитељу ученика другог разреда Ненаду Јоцићу, књижари Каспер и фирми „PRO TEC DOO“ .
Запослени школе добитиници су јубиланих награда. За 10 година радног стажа награде су примили: наставник енглеског језика Предраг Стевић, наставница физичког и здравственог васпитања Сузана Нешковић, наставник физичког и здравственог васпитања Милан Станковић, учитељица Биљана Стаменковић и учитељ Александар Ђурић.
За 20 година рада у овој образовној установи заслуге иду: наставници енглеског језика Биљани Гачевић, наставници биологије Марици Огњановић, наставнику географије Срђану Крстић, учитељици Јелени Смиљковић, наставници технике и технологије Слађани Радуновић, секретару школе Златку Петровићу, учитељици Јасмини Миљковић, наставнику технике и технологије Срђану Марковићи и помоћним радницама, чистачицама, Лепосави Адамовић, Бранкици Савић И Југослави Перић.
За три деценије рада, награду су завредели: наставница музичке културе Гордана Павловић, учитељице Јелена Лукић и Снежана Живковић, шефица рачуноводства Слободанка Станисављевић, благајница школе Весна Миљковић и помоћна радница, чистачица Шефика Зенковић.
Учитељица Јасмина Видојевић, наставник ликовне културе Горан Стевић, учитељица Горица Станојевић и куварица Тања Мирковић, заслужиле су награду за 35 година радног стажа у Вук Караџић школи.
Фото: В. Милић