У оквиру српско – руских комеморативних свечаности, поводом 15. октобра, Дана ослобођења Пожаревца венац крај споменика Црвеноармејцима и спомен обележја палим родољубима положио је Миодраг Капор, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, социјална и борачка питања.

Он је том приликом истакао да је учешће руских војника и јединица у борабама и заједничке победе над Немцима и Бугарима у Првом светском рату, а посебно заједничке борбе за ослобођење Србије у Другом светском рату, само нас још више вежу и показују сву блискост наших народа.

 -Срби су много пута у својој историји били принуђени да бране или освајају своју слободу. Дешавало се тада неколико ратова и Србија је буквално ишла из рата у рат, суочена са великим губицима и финансијским проблемима. Ипак, победила је у Српско – турском рату, оба балканска рата, Првом и Другом светском рату. У овим српским борбама Србија је имала и одане савезнике међу којима је увек била и Русија. Оно што је урадила Русија током историје недвосмислено показује колико православни словенски руски народ поштује и цени Србе. У овом крају стрељано је око 3.000 симпатизера НОП-а и заробљених партизана. Сви они који леже овде, као и 441 руски војник, и сви они који су заједнички погинули на другим стратиштима, заслужују да им данас, али и убудуће одамо почаст и кажемо хвала за ову слободу коју живимо. Данас Србија иде напред уздигнуте главе водећи нове битке са пандемијом, економским проблемима, белом кугом, али пре свега борбу за очување територијалног интегритета и државног суверенитета. Помоћ коју нам пружају братски белоруски и руски народи у том смислу за нас је непроцењив. Чувајући успомену на жртве и страдања, како на овом месту, тако и на другим поприштима, српски и руски народ са посебним пијететом се сећају трагично страдалих.

 Почаст погинулим борцима крај спомен обележја на Чачалици и Српском војнику у Косовској улици одали су и представници амбасаде Руске Федерације и Белорусије, Града Пожаревца, Градске општине Костолац, Браничевског управног округа, Војске Србије, Полицијске управе Пожаревац, Удружења потомака ратника Србије 1912 – 1920. године, Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године, СУБНОР-а, градских одбора СНС –а, СПС-а, Доста је било и Покрета Влаха.

                                                                                                                        Д.Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content