У Рамској тврђави на обали Дунава, уз композиције врхунских уметника инспирисане водом и очувањем природе, организована је прослава са презентовањем значаја очувања реке Дунав.

Главни мотив ове године, осим слогана „Откриј Дунав“ је и синтеза два веома важна сегмента, а то су вода и музика.

Обележавање Међународног дана реке Дунав уприличило је ЈВП “Србијаводе“ у сарадњи са Арт Линк фестивалом и Општином Велико Градиште.

– Живот у Србији је нераскидиво везан са Дунавом. Више од  милион људи директно је везано за Дунав, а цела Србија индиректно живи уз Дунав и на Дунаву. Живимо у времену великих климатских промена када имамо сушне периоде који дуго трају, са високим температурама, а затим изузетне и обилне падавине, уз стварање озбиљних поплавних таласа, уништавају све оно што смо градили ми и наши претходници. Самим тим, наш задатак је да и даље радимо вредно, бринемо, покушамо да заштитимо имовину својих пријатеља, комшија, имовину државе, приватних предузетника… Данас имамо две кључне речи које се користе, то су вода и екологија. Данашња манифестација, под називом „Откриј Дунав“, нам сама говори шта је наш циљ и шта је задатак, то је едукација, указивање на вредности Дунава, како за нашу земљу тако и све земље подунавског региона, рекао је у обраћању директор ЈВП „Србијаводе“ Горан Пузовић.

– Ми који живимо поред Дунава смо мало привилеговани – имамо реку Дунав у Великом Градишту, реку Пек која се, скоро у центру града, улива у Дунав и имамо прелепо Сребрно језеро које постаје препознатљива туристичка дестинација, не само за Браничевски округ, већ и за Србију јер имамо све више страних гостију. Очекујемо да буде још боље завршетком инвестиција које се тренутно раде, уз помоћ Владе Републике Србије и ресорних министарстава, рекао је домаћин скупа, председник Општине Велико Градиште Драган Милић и додао да је Дунав и веома значајан, јер на обали Дунава се живи и од Дунава се живи.

– Дунав зна да буде леп, зна да буде и опасан. 2006. године, када је била највећа вода у историји Градишта, Градиште је било једини град који се спасао од поплава. Надам се да ћемо да бринемо о томе, али да ћемо да памтимо оне лепе тренутке уз Дунав, рекао је Милић, уз поруку да чувамо Дунав и реке јер немамо резервне да оставимо геерацијама које долазе.

У склопу фестивала, чија је тема музика на тврђавама уз звуке воде, на обали Дунава наступили су најистакнутији уметници, концерт мајстор Федор Рудин, солиста и Јан Фоглер, виолончело у пратњи ансамбла Камерата Балканика.

Овогодишњи Дан Дунава обогатиле су и изложба неколико удружења жена у караван сарају, као и  ликовна колонија Удружења ликовних уметника „Ђура Јакшић“ из Пожаревца на тему Рамска тврђава.

Међународни Дан Дунава обележава се сваког 29. јуна и представља интегрални део сарадње подунавских земаља.  Прославља се у свих четрнаест земаља потписница Међународне конвенције о заштити Дунава, како би се указало на значај ове реке.

Share.

Comments are closed.

Skip to content