У малоцрнићком целу Смољинац, на Велику Госпојину пригодном свечаношћу обележена је једанаестогодишњица манифестације „Дан борбе против беле куге“. Овом манифестацијом пропагира се повећање наталитета у Србији. Циљ организатора је, наиме, да се укаже на чињеницу да је рађање једини начин изласка из демографске депресије.
Манифестација је одржана у порти смољиначке цркве Светих петозарних мученика. Мотив иницијатора је да се упозори јавност на проблем опадања наталитета у стишком крају, такође и да се активност прошири на целу Србију. Један од циљева је и да се алармира држава да мерама подстицаја рађања и олакшицама при подизању деце, стимулишу породице са више деце.
КАРТИЦА „ТРИ ПЛУС“
У оквиру ових настојања 2015. године настала је картица „Три плус“ са којом породице са троје и више деце добијају одређени попуст у фирмама које су прихватиле да учествују у овој акцији. Идејни творац манифестације Саша Стевић наглашава да је основна порука са ових и сличних скупова да се сви окренемо традиционалним породичним вредностима како би нас у будућности било више, јер будућност Србије је искључиво у рађању.
На отварању манифестације, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић је рекао да држава никад није толико бринула према онима који желе да стварају нови живот.
-Мајка која роди прво дете, у року од 35 – 40 дана, од државе добија 366.000 динара. Можда то неком звучи да је мало пара, али НСЗ даје мање новца ономе ко жели да отпочне нови посао, казао је министар.
Подсетио је да постоје мере и за друго, треће и четврто дете.
-Те мере по први пут нису једнократне, већ се исплаћују у наредних 10 година, па мајка која роди четврто дете по последњем нивелисању тих примања, која стално расту како се повећава просечна зарада, добија око 210 евра месечно, нагласио је Селаковић.
Навео је да је то на почетку износило 150 евра или за 10 година укупно 18.000 евра.
-А када једна мајка роди треће и четврто дете у размаку од две године, то ће бити близу 35.000 евра у периоду од 12 година. То може да буде рата за стан или трактор, ако живите на селу, или новац који ће се уплаћивати у пензиони фонд или чувати за школовање, закључио је Селаковић.
У име Општине Мало Црниће добродошлицу гостима пожелео је председник Малиша Антонијевић истакавши да се овом манифестацијом подиже глас о проблему са наталитетом и општина Мало Црниће сврстава у оне средине које се налазе у првој борбеној линији да нас буде више.
-Иако је потекла од човека из Смољинца његова и наша жеља је да свако место у Србији има овакву манифестацију. То је борба која траје свакодневно, то је нешто што улажемо у будућност, то је улог да нас има више. Оно што чини председник Србије и Влада свакако да је почело да даје резултате што се наталитета тиче, али та борба мора да се спусти на локални ниво и сматрам да Општина Мало Црниће даје свој допринос томе. Значајни помаци су направљени у том правцу, па тако од 1. септембра обезбедили смо бесплатан боравак у вртићима за све малишане, као и бесплатне уџбенике за све основце, рекао је Антонијевић. Он је овом приликом картицу „Три плус“ уручио Ивани Илић, Драгани Дукић, Александри Ђорђевић, Санели Станковић и Милени Рашић Златковић.
Владика браничевски др Игнатије Мидић је истакао да је „бела куга“ велика пошаст, која не може правилно да се лечи ако се не успостави права дијагноза.
-Наш век је век хедонизма и људи желе да уживају и наравно по њиховој рачуници не исплати им се да рађају децу. Са друге стране, имамо много разведених бракова, а Бог нас је благословио да се рађамо и да напунимо земљу, истакао је владика.
УРУЧЕНЕ ПОВЕЉА И БЛАГОДАРНИЦЕ
О феномену „беле куге“ и првом Закону о Хиландару говорио је повереник манастира Хиландар и председник Свеправославног националног савета Милош Стојковић.
У оквиру манифестације децу су забављали мађионичари, а учествовали су и представници калиграфске и сликарске радионице, чланови удружења „Осми дан“, „Колевка је највеће пространство“ и „Плаво срце“. Химну „Боже правде“ извела је Хелена Хенц, док су здравицу казивали Милија Радивојевић Баја, Вељко Милошевић, Благица Милошевић и Новак Миљковић. Стихове песама говорили су Јана Стевић, Богдан Васић, глумци Миленко Павлов, Срђан Ивановић и Жарко Степанов, а наступили су и Ренато Хенц, Саша Ковач и Магични хор „Љиљани“ атељеа Маестро.
Повељу за допринос борби светосавским, породичним и православним вредностима, министру Николи Селаковићу уручили су председник Општине Малиша Антонијевић и иницијатори манифестације Драган Арсић и Саша Стевић. Потом су народна посланица Сања Лакић и Милош Стојковић уручили благодарнице мајкама које су у последње две године родиле три или више деце: Барбари Марјановић из Смољинца, Наташи Васић из Црљенца, Сањи Стојићевић из Смољинца, Бојани Марковић из Куле, Маријане Ивић из Смољинца, Љиљани Ђорђевић из Топонице, Јелени Стевић из Малог Црнића, Јелени Рајковић из Смољинца, Даници Арсић из Смољинца, Амели Марјановић из Кобиља, Марији Живковић из Куле, Милени Матић из Великог Црнића, Санели Станковић из Малог Црнића, Драгани Крстић Милић из Божевца и Тањи Танасковић из Великог Црнића.
Свечности су присуствовали народна посланица Сања Лакић, председник Скупштине града Пожаревца Младен Ничић, председница Скупштине општине Мало Црниће Горанка Стевић, заменик председника Општине Мало Црниће Даниел Сурдуловић, председник Општине Велико Градиште Драган Милић…
Текст: Д. Динић
Фото: В.Милић