Редовни обиласци и стални покрет је оно што карактерише службу хидрауличара, који се труде да број кварова у Терноелектрани „Костолац Б“ сведу на минимум у свом домену одржавања.
Пословођа Службе за одржавање хидраулике, пнеуматике и електромеханичких погона при мерењу и регулацији Предраг Дабић каже да се површина коју покривају годинама увећавала, јер се термоелектрана развијала и добијала нова постројења.
ИСКУСТВО – НАЈВАЖНИЈА СТАВКА
– Превентивно одржавање је наш најважнији задатак, а искуство је најважнија ставка. Знамо шта како функционише и шта је склоно квару. Трудимо се да све што решавамо буде окончано у што краћем периоду, да би минимално ометали процес производње, објашњава Дабић и наставља:
– Радимо и на висини, тако да се у том сегменту мора додати и посебна пажња. Добра кондиција је неопходна јер се захтева пуно кретања и велика мобилност у раду. Може се рећи да се тражи издржљивост другопругаша у атлетици, којима нису стране ни алпинистичке склоности.
Дабић истиче да покретање новог термо капацитета, као што је блок Б3, представља велики изазов за све у Сектору одржавања и прилику да се упознају и са најмодернијом опремом која се данас може наћи у целом систему „Електропривреде Србије“.
– Ако се вратимо у 1987. годину, одакле сежу почеци рада ТЕ „Костолац Б“, све је изгледало доста другачије. Тада су постојали само блокови Б1 и Б2, а од помоћних постројења били су изграђени само црпна станица, хемијска припрема воде, мазутна станица, допрема угља и багер станица. То је било све, подсећа Дабић и додаје:
– У годинама које су уследиле, много тога је додато јер се термоелектрана модернизовала и обим редовних радних задатака које треба свакодневно обавити се увећавао и ширио. Ако би говорили у процентима, број радника је повећан до 15 одсто, док је обим посла минимум увећан 100 одсто. Сада имамо и систем за одсумпоравање димних гасова, велико постројење које захтева и велики теренски рад, као и постројење за отпадне воде, нови систем за транспорт пепела и шљаке.
Младе снаге
Природан одлив запослених одвија се и у Служби за одржавање хидраулике, пнеуматике и електромеханичких погона при мерењу и регулацији ТЕ „Костолац Б”, па ће за неколико година група најискуснијих радника отићи у пензију. Међутим, млади се спремају да наставе започето.
Један од млађих је аутоматичар Немања Текић. Каже да је посао занимљив и разноврстан, али да током ремонта мора много више да се ради.
Његов колега Немања Божић каже да је највећи изазов у овом тренутку упознавање са опремом која је инсталисана на блоку Б3.
Јасно, бројни су изазови, али ова је служба одлучна да на најбољи начин одговори на сваки од њих.
У овој Служби, увек је динамично, јер је сама природа посла таква.
– У нашем делу Службе има нас 16. Обухваћени су и послови на новоизграђеном блоку Б3. У наредном периоду очекујемо да дође до повећања броја запослених у нашој Служби, након чега следи упознавање са тереном, опремом и задацима. Све то захтева велики рад и спремност на учење и усавршавање, каже Дабић.
Изричит је у томе да учење мора бити константно, јер је у питању стручна литература, прецизније, техничка документација коју треба детаљно упознати и савладати:
– Свака нова генерација опреме које се уграђује доноси и нови ниво сложености, а затим и кроз сам рад се конкретно упознаје и функционисање опреме. Кроз рад се сазна и оно што произвођач понекад пропусти да наведе у техничкој документацији. Аутоматизација је зато захтеван процес јер захтева стално усавршавање. У овој термоелектрани се увек стремило ка уградњи савремене технологије и опреме, а садашња опрема се може назвати софистицираном, управо због високог нивоа развијености, наставља Дабић.
Наглашава да се ТЕ „Костолац Б“ увек сврставао у технички – технолошки најсавременије термокапацитете за производњу електричне енергије у овим крајевима. Доста пажње се због тога придавало и обучавању и увођењу младих колега у послове одржавања.
– Ради се о веома одговорним позицијама које захтевају велико ангажовање и неподељену посвећеност, јер мора увек да се ради вишедимензионално. Први и основни правац нашег рада је поштовање прописа из области безбедности и здравља на раду, јер радити у термоелектрани значи радити са оба ока широм отворена. На ово се надовезује и друга димензија наше одговорности, јер радимо са опремом која веома кошта, а наш је циљ да сваки квар и превентивно лоцирамо, смањимо број непланских застоја колико је у нашој моћи и будемо максимална подршка сектору производње, истиче Дабић и ужурбано се спрема за одлазак са колегама на следећи радни задатак.
Ивана Миловановић