Манифестација са најдужом традицијом у општини Велико Градиште, 58. Аласкe вечери, чак и упркос променљивом времену, праћеном повременим пљусковима и олујним ветром, и ове године је окупила посетиоце из разних крајева наше земље, али и далеко шире.

Прошлог викенда, три фестивалска дана, била су испуњена бројним догађајима, такмичењима, концертима, забавом, дружењем младог и старог. Све је било посвећено Дунаву и аласком животу, кроз нераскидиве везе између те моћне реке и човека који  препознаје њену снагу и лепоту.

Манифестацију је званично отворио председник Скупштине општине Велико Градиште Владимир Штрбац, који је истакао значај неговања традиције и очувања аутентичности живота уз светску реку Дунав, чему је ова манифестација и посвећена.

На свечаности отварања, заменик председника општине др Недељко Васић, уручио је плакете аласима старијим од 70 година, уз речи захвалности што остају непоколебљиви и истрајни у животу на Дунаву. Такође је указао на значај туризма као покретача развоја ове локалне самоуправе, у који ће се наставити улагања.

Током тих дана, за забавни део програма били су задужени Илда Шаулић, Јелена Гербец, Немања Николић, оркестар Новице Николића Патала.

НАЈБОЉИ ПЕЦАРОШИ

У пецању најпре су се надметали такмичари до 16. година старости, који су своју вештину и умеће показали ловећи на пловак.

Прво место, са уловом од 1.105 грама, освојио је Богдан Перић. Други је Јован Јовановић, са 930 грама, док је треће место припало Стефану Дејановићу са 880 грама улова. Награде је уручила директорка Туристичке организације општине Велико Градиште Дајана Стојановић.

Истог дана, 19. јула, у подне, на ушћу Пека у Дунав, завршен је лов на шарана. Најуспешнији је био Карп Тим „Тренд“ из Буљана. Другопласирани је Карп Тим „Гарево“ из Гарева, док је треће место припало Карп Тиму „Драгиша“ из Чешљеве Баре. Награде у овој категорији уручио је заменик председника Скупштине општине Велико Градиште Слађан Марковић.

На градском кеју одржан је и Први куп ветерана и сениора у пецању на пловак. Прво место освојио је Радиша Новичић, са укупним уловом од 935 грама. Друго место припало је Светомиру Петровић са уловом од 375 грама, док је трећи Жељко Илић са 335 грама улова. Награде шампионима у овој категорији је уручила заменица директора Културног центра „Властимир Павловић Царевац“ Гордана Стојковић Радовановић.

Суботње  јутро почело је у надмудривању са реком када су пецароши кренули  у лов на сома. Такмичење се одигравало неколико часова на Дунаву, а укупан улов тежио је 53,5 килограма.

Прво место освојио је тандем Миливоје и Филип Докић са 18 килограма улова. Друго место освојили су Никола Станисављевић и Дејан Живковић, са 13 килограма и 750 грама сомовине, док је треће место завредео тандем Ненад и Лазар Петровић, те је њихов улов био 8 килограма и 550 грама. Награде је уручила директорка Туристичке организације Дајана Стојановић.

Иначе, аласи су новац од продаје улова донирали у хуманитарне сврхе.

СТАНКОВИЋЕВА ЧОРБА НАЈУКУСНИЈА

Централни део манифестације било је такмичење у припремању рибље чорбе.

Жири су чинили Дарко Тадић, Александар Редић и Весна Николић, председница жирија.

Победник у спремању рибље чорбе је Данијел Станковић из Сиракова. Награду му је уручио председник Општине Велико Градиште Драган Милић.

Друго место освојио је Јовица Јанковић из Мајиловца, а награду му је уручио председник Скупштине општине Велико Градиште Владимир Штрбац.

Трећа награда припала је Радиши Обрадовићу из Кусића. Награду је уручио заменик председника општине Недељко Васић.

На централној прослави 58. Аласких вечери, у недељу, 21. јула, у градском парку, додељене су награде победницима свих такмичења одржаних у оквиру манифестације, након чега је наступила естрадна уметница Илда Шаулић.

Организатори „Аласких вечери“ су Скупштина општине Велико Градиште, Туристичка организација општине Велико Градиште и Месна заједница Велико Градиште, уз помоћ бројних пријатеља и спонзора. 

Како је почело?

Далеке 1965. године, група аласа окупила се на ушћу Пека и уз пригодно дружење и чувену аласку чорбу обележила свој дан.

Тако се родила идеја да се сваке године, у летњим месецима, слави дан неуморних „дунавских вукова“, по којима је Велико Градиште од давнина познато.

Током година, „Аласке вечери“ градиле су препознатљив стил, добиле своју химну и грб.

 

Текст: И. Р.

Фото: ТО Велико Градиште

 

*Медијски садржај део је пројекта који суфинансира Општина Велико Градиште.

*Ставови изнети у медијском садржају нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Share.
Leave A Reply

Skip to content