У Дому здравља Пожаревац, према одлуци Министарства здравља, од 14. јуна, вршилац дужности директора је др Дејан Миленковић, специјалиста педијатрије и начелник Службе за здравствену заштиту школске деце.
Уговор са Управним одбором Дома здравља Пожаревац, др Миленковић, потписао је 20. јуна, када је уследила и примопредаја дужности са претходном директорком др Снежаном Стојковић, специјалистом педијатрије, која је била в.д. директора од 2019. године.
Директор Миленковић говори о актуелним пословима у Дому здравља Пожаревац, а један од најзначајнијих је вакцинација деце школског узраста „Гардасил“ вакцином, која штити од хуманог папилома вируса.
У Дом здравља Пожаревац у јуну су стигле прве количине вакцине против хуманог папилома вируса. Реч је о вакцини која смањује ризик од карцинома грлића материце, аналне регије, орофарингалне регије и полних органа мушкараца.
В. д. директор Дома здравља др Дејан Миленковић каже да на вакцинацији раде лекари и медицинско особље:
-Новина, не само у нашем Дому здравља већ и Србији, је увођење вакцинације против хуманог папилома вируса. Србија ће се тако прикључити више од стотинак држава света које већ десетак година примењују овај начин примарне здравствене заштите. Вакцину која се зове „Гардасил“ и смањује ризик од карцинома, уводи држава, на срећу пацијената педијатара и гинеколога.
Др Дејан Миленковић, директор Дома здравља Пожаревац најављује да ће у јулу стићи више доза „Гардасила“, а, како је обећано у Министарству здравља и Фонду здравствене заштите, у септембру очекују још знатнију количину:
-Из Фонда и Министарства је обећано да ће снабдевање бити континуирано што ће омогућити редовну вакцинацију. Вакцинација ће бити везана за ученике седмог разреда, јер је пожељно да се са вакцинацијом крене пре првог сексуалног контакта. Почели смо да радимо у Школском диспанзеру, направљени су спискови за тај узраст и апелујем на родитеље да се јаве Школском диспанзеру у Пожаревцу.
Недостају лекари
– Дому здравља недостаје четворо, петоро лекара, за Општу службу, Медицину рада, Школски диспанзер и Хитну помоћ. Треба нам високостручан кадар и сестре са вишом и високом школом. Желимо да будемо приступачнији пацијентима и да они буду задовољнији нама. Преоптерећење здравства је било велико и старосна доб је таква да нам је кадар ближе пензији. У Општој служби најмлађи лекар има 47 година и о томе треба мислити на време. Приоритет су, осим младог кадра и специјализације, које морају озбиљно да се планирају, каже Др Дејан Миленковић, в.д. директора Дома здравља
ЗАШТО СЕ УВОДИ ВАКЦИНА?
Србија је друга у Европи по броју оболелих од карцинома грлића материце. Карцином грлића материце четврти је карцином по броју оболелих у Европи. По статистичким подацима више од 300.000 жена годишње од њега умре.
- Вакцина је сада деветовалентна, а до скоро је била четворовалентна. Нова у себи има девет најчешћих типова, поготову тип 16 и 18 који су најинвазивнији и изазивају карцином грлића материце, објашњава др Миленковић.
Реч је о примарној превенцији, а директор Миленковић наглашава да се неће заборавити ни секундарна.
- То и даље остаје златни стандард у борби против карцинома. Жене после 21. године обавезно треба да ураде секундарну превенцију, а то је Папаниколау тест. Акценат је бачен на популацију узраста између од 9 и 19 година. Вакцина ће се давати у две дозе, код деце између 9 и 14 година. После нулте дозе, након шест до дванаест месеци иде друга доза. Код деце која имају 15 година и старијих, до пуних 18, вакцинација ће се вршити у три дозе, прво нулта, после 2 до 6 месеца иде прва доза итд.
Вакцина „гардасил“ се даје интрамускуларно, високо је безбедна и како каже педијатар др Дејан Миленковић, можда најбезбеднија уз ДТ вакцину:
Може да се даје самостално, а може и уз ДТ вакцину, уз напомену да се дају у различито раме. Имуно компромитоване особе примају три дозе.
Прве вакцинације „гардасилом“ биће фиксиране за систематске прегледе седмака и за ту генерацију је ово још увек препоручена вакцина, односно, није обавезна. Вакцинацију ће потпуно финансирати Фонд здравства:
-Ми педијатри Школског диспанзера смо од марта кренули у кампању и у обавези смо да својим пацијентима предочимо све што их интересује у вези „гардасил“ вакцине. Где могу да је добију, када могу да је добију, зашто је дајемо? Свакако да би превенирали код девојчица и код жена карцином грлића материце и код мушкараца карцином орафарингалне регије. Оно што је битно је да вакцина и код једног и код другог пола превенира настанак полних брадавица, односно кондилома. Она не може да избаци вирус, већ превенира вирус да направи штету и после 18 месеци или две године ствоти канцер. Штити десет година, а стручњаци Светске здравствене организације кажу и дуже.
ПОЗИВ ЗА ММР ВАКЦИНУ
Број деце која су вакцинисана ММР вакцином у целој Србији је последњих година опао. Слично је и у Пожаревцу, а Миленковић сматра да је један од разлога за овакво стање пандемија ковида:
-Претпоставља се да је узрок пада броја вакцинисаних ковид инфекција, јер су се родитељи плашили да доводе децу, али имамо и онај други разлог, а то је јак антиваксерски лоби. Подсећам да ММР вакцина штити од три заразне болести, заушки, морбила и рубеола. До сада није доказано да ова вакцина изазива аутизам, чега се родитељи плаше, јер се дешава да и деца која не приме вакцину буду аутистична. Аутизам је полигенетско обољење, мутација на више различитих гена код деце и вакцина не итиче на то. Прва доза ММР-а се даје између 13. и 15. месеца, а друга доза пред полазак у први разред.
Министарство здравља и Институт „Батут“ због мањег обухвата деце том вакцином сада траже ревизију свих картона, да би је деца која нису вакцинисана првом или другом дозом накнадно примила. Др Миленковић тим поводом, каже:
-Диспанзер је позивао родитеље, али је одзив слаб. Одазвало се тек 20 до 30 одсто. То није довољно, јер нам прети епидемија морбила, као што се то десило пре четири године. Тада је кренула масовнија вакцинација, не само деце, већ и су родитељи тражили вакцину за себе. Морбиле су јако заразне и опасније су од варичеле и по децу и по одрасле, објашњава.
НЕПРЕДВИДЉИВ КОРОНА ВИРУС
Последњих дана у Дому здравља Пожаревац забележен је благи пораст новооболелих од корона вируса.
-Ситуација је и даље добра, није драстично као почетком године, али треба бити опрезан зато што је период годишњих одмора и миграција. У четвртак, 23. јуна, обављена су 23 прва прегледа, 7 је било позитивних, а један пацијент је упућен у болницу. У поређењу са некадашњих 300 до 400 прегледа дневно, са стотином позитивних, то је велики помак на боље. Међутим, треба и даље бити опрезан, каже др Дејан Миленковић:
-Нема опуштања јер се овај вирус понаша потпуно непредвидљиво и увек смо имали скокове лети. Оно што нас сада забрињава je благи пораст новооболелих. Из околине, Шпаније, Француске, Немачке, Грчке и Италије стижу две подваријанте омикрона БА.4 и БА.5. Много се лакше шире, инвазивније су у смислу да се лакше преносе на здраву особу. Заобилазе имунски одговор код људи који су већ прележали ковид и који имају антитела на делта сој и заобилазе имунски одговор који су дале вакцине, односно вирус је тако мутирао да вешто избегава наша антитела стечена прележаном болешћу или вакцинацијом. Охрабрујуће је да не даје теже клиничке слике.
Миленковић подсећа да ношење маске и дезинфекција руку морају да се поштују, нарочито на местима као што су домови здравља, болница и старачки домови.
– Министарство здравља инсистира да особље и пацијенти носе маске, не без разлога, додаје др Дејан Миленковић.
Д. Деурић