Крај спомен обележја у градском парку, у Великом Градишту обележен је један од највећих српских празника, Видовдан. Уз опело, у присуству бројних грађана, почаст страдалима, полагањем венаца одали су председник Општине и председник Скупштине општине Велико Градиште Драган Милић и Владимир Штрбац, представници Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова до 1918 и делегација ОО Српског покрета обнове.
– Данас је Видовдан, дан када Срспска православна црква обележава сећање на Старозаветног пророка Амоса, на ранохришћанског свеца Вита или Вида, али и даје помен на Великомученика српског кнеза Лазара и косовске див-јунаке и мученике. Овај дан није само црквени празник, већ вековима израста као духовна вертикала читавог српског народа и путоказ који показује царство небеско.Тешко да би у читавој средњевековној историји могли да пронађемо судбоноснију и кобнију битку од Косовске која се одиграла на данашњи дан пре 633 године. У тој бици погинули су и српски и турски владар и страдао цвет српског срeдњевековног витештва. У вековима који су уследили, српски народ је остао без државе, без владара, без племства и притиснут тешким бременом туђинске власти покушавао да се избори – макар за опстанак. Управо у тим тешким и ужасним временима неписмен народ је уз гусле слушао и памтио хиљаде стихова који опевају храброст, јунаштво и непоколебљиву слободољубивост косовских ратника. Упијале су генерације и генерације Срба приче о великомученику кнезу Лазару, о Милошу Обилићу, о Топлици Милану, Косанчић Ивану, Орловићу Павлу, Косовској девојци, браћи Југовићима и њиховој мајци. На тај начин Косовски бој је кроз народно песништво постао више од историјског сећања и постао нека врста чаробне капије кроз коју се стиже у царство небеско. Српски народ је тако вековима кроз мит и култ о Косову и косовским херојима успео да сачува духовност и националну свест, рекао је поред осталог, професор историје Ненад Михајловић.

На овај дан народ Србије сећа се бораца и жртава из других ратова.

-Српски народ у 20. веку пет пута је ратовао, борећи сеза слободу. Поред огромних жртава које су Србија и српски народ дали у Првом светском рату, такође су и у Другом светском рату дали огромне жртве. И сваки пут је Србија ратовала искључиво за своју слободу, за спас свог народа, за спас своје деце и своје отаџбине… Овај споменик подигнут је у част погинулим борцима из Градишта који су се борили за слободу у Другом светском рату. Стицајем околности, кад је подизан, на њему нема никаквих обележја, идеолошких, напоменуо је Владимир Штрбац.

Минутом ћутања, одата је пошта, свим борцима који су дали животе за слободу отаџбине, Србије и бивше Југославије, и на Сремском фронту, на Кадињачи, по Босни, Хрватској, Словенији…

Овом приликом, венац је положен и на споменик мештанима Великог Градишта стрељаним током Другог светског рата, на месту званом Превод.

Share.

Comments are closed.

Skip to content