Залазак сунца на Дунаву са Рамске тврђаве је призор који свако треба да види и доживи бар једном у животу. Због њега се ваља упутити у овај део Србије, али и наставити даље, ка „нашем мору“ Сребрном језеру, све до Голубачке тврђаве, манастира Тумане и Лепенског вира.

Драган Милић

Тај непоновљив поглед само је мали део свеобухватне туристичке понуде Великог Градишта, градића са најбољом позицијом на овим просторима и свету, каже председник Општине Драган Милић:

-Зато смо се и определили за туризам, јер располажемо оним што су нам Бог и природа дали. Када је неко одлучивао где ћемо да живимо, били смо привилеговани. Река Пек се улива овде у Дунав, имамо Сребрно језеро које је препознатљива туристичка дестинација, не само за наш крај и Oкруг, већ и за читаву Србију и шире, јер сваком годином стиже више гостију из иностранства.

ТУРИЗАМ БЕЗ ГРАНИЦА

Велико Градиште се следећи своје потенцијале, плански определило за туризам и пољопривреду. Да има перспективу говоре и подаци. Прошле године је број ноћења на Сребрном језеру достигао цифру од 150.000. Посетиоцима је на располагању преко 3200 лежајева. Ове сезоне треба да се заврши још 500 апартамана.

Сребрно језеро годишње обиђе између 600.000 и 700.000 људи. Овом донедавно невероватном броју, осим језера које бљеска попут сребра, доприносе и две реконструисане тврђаве, Рамска и Голубачка као и два манастира, Нимник и Тумане. Овде више нема туристичке сезоне, додаје Милић уз коментар:

-Мало где има такве туристичке понуде у кругу од 30 километара. Имамо Сребрно језеро као базу, узводно је Рамска тврђава, близу је римски град Виминацијум, јединствен у Европи, ту је Љубичево, Голубачка тврђава и манастири Тумане и Нимник. Управо због њих у туристичкој понуди нема више паузе преко зиме. Близу је и Лепенски вир. Зато гости када дођу на Сребрно језеро, имају невероватно понуду културно историјског, верског туризма и низ садржајних манифестација попут Царевчевих дана, Првомајског уранка, Дана цвећа и меда, Аласких вечери, Пасуљијаде…

Осим што уживају у лепотама овог краја, купају у језеру, посетиоци могу да се забављају низом садржаја који су све доступнији, од пецања и кувања аласке чорбе до спортских активности.  

Милић сматра да туристима не може да ограничи понуду и да је повезивање свих потенцијала овог краја неопходан бонус за развој привреде.

Рамска тврђава, од цара Трајана до Карађорђа

Рамска тврђава је грађена 1483. године по налогу султана Бајазита Другог, деде Сулејмана Величанственог. Типично је артиљеријски објекат са пет кула укључујући једну донжон, и 36 топовских отвора. Уцентру утврђења је пронађен византијски објекат. Тврђава је обновљена између 2017. и 2019. године средствима турске агенције „Тика“.

Новинар Бранко Станковић, аутор култне емисије „Квадратура круга“, фасциниран је невероватном реконструкцијом Рамске тврђаве, али и њеном историјом и личностима које је повезују, од римског цара Трајана, преко Бајазита Другог, до српског вожда Карађорђа и Вука Стефановића Караџића. Реформатор српског језика и творац најсавршенијег писма је неко време боравио као цариник у Раму на обали Дунава.

Снежана Милошевић додатни туристички потенцијал Рамске тврђаве види и кроз организацију групних венчања унутар њених зидина.

Једна од легенди о настанку назива, говори да се Ромулов брат Рем заљубио у залазак сунца на овом месту и основао – Рам.

 ДРУМОМ, АВИОНОМ И ДУНАВОМ

На Сребрном језеру, али и до њега, се гради пуном паром. Ради се брза друмска саобраћајница од аутопута код Пожаревца до Сребрног језера и даље до Голупца. Пут би требало да буде завршен до краја наредне године.

Део туриста, што да не, моћи ће до Сребрног језера авионом. Почела је градња аеродрома са пистом. Инвестицију је преузела Републичка дирекција за имовину и у Градишту се надају да неће проћи много времена до слетања прве летелице.

О најлепшој, дунавској пловној саобраћајници на крају:

-За пар дана се расписује јавна набавка за пројекат речне марине. Биће једна од најлепших на Дунаву и имаће сав пратећи садржај. За то је Министарство туризма Србије издвојило 2,5 милиона евра ове године, надамо се и следеће, рекао је Драган Милић у обраћању медијима приликом презентације туристичке понуде на Сребрном језеру.

Било којим путем да се стигне, током боравка туристима ће на располагању за активан одмор бити и километри шетно бициклистичких стаза. Одобрена су средства за изградњу шетно бициклистичке стазе од Рамске тврђаве до села Затоње поред Дунава. Та стаза ће се спојити са Сребрним језером и даље према Голупцу. До јесени ће бити и завршена стаза од скретања са пута до Сребрног језера и повезана са стазом до Великог Градишта.

 Ништа без инфраструктуре

Градиштанску општину која следи пут туризма очекују две битне инвестиције, чишћење језера и завршетак водоводно канализационе мреже у дужини од 28 километара око језера. За ово треба издвојити 30 милиона евра. Иначе, у току је изградња 9 километара канализационе мреже са системом за пречишћавање отпадних вода у Великом Градишту који ће бити повезан са мрежом око језера. 

За сада је гостима на располагању низ спортских објеката, терен за одбојку на песку на обали језера, 4 кошаркашка терена прекривена тартаном, нова спортска хала. Планира се изградња затвореног базена и уређење централног трга зашта постоје већ пројекти. Идеја је и изградња цркве на води и још се очекује реакција верских власти.

Од туризма у овој малој општини директно живи око 400 људи. Индиректно, много више јер се преко туризма пласирају пољопривредни и други производи. То је и план и циљ за будућност, потврђује Милић, да што више људи зарађује овде за живот.

Д. Деурић

Фото: Д.Деурић и ТО Велико Градиште

Share.

Comments are closed.

Skip to content