На око 13 километара удаљености од Пожаревца налазе се Стари Костолац и Дрмно, места која леже на остацима античког града Виминацијума. Ископавањима археолога, из земље годинама уназад израњају град и легијски логор који су током шест векова имали динамичан развој. То је било место на коме су се укрштале култура истока и запада, место у које су трговци Римског царства често свраћали, али и место на коме се делило царство. На овом простору је 2006. године отворен истоимени археолошки парк, који је након 15 година стекао статус светски познатог локалитета.

У Виминацијуму данас на археолошким истраживањима ради 26 истраживача, 16 доктора наука, 10 докторанада. Реч је о једној моћној научној екипи и то не само у Србији, већ и шире. Дакле, Виминацијум је недвосмислено постао светски пројекат. Директор Археолошког института Србије и Археолошког парка Виминацијум др Миомир Кораћ сматра да би се са историјом Римског царства требали упознати сви, посебно људи из окружења који у Виминацијуму, из прошлости, могу много тога научити.

Др Миомир Кораћ

-Сви који дођу у Виминацијум пре свега требало би да поведу и децу, да се и она упознају са местом на коме су боравили римски императори, на коме су делили Римско царство. Сигурно да царство
није дељено на ледини, била је у палата, па форум, хиподром, разни објекти, амфитеатар, театар. На овом простору подигнут је и маузолеј, а туристима је на располагању и разгледање терми. Све то посетиоци могу да виде у Виминацијуму. Волео бих да Пожаревљани у Костолчани пригрле овај свој простор и да схвате да је он њихов, да је овај крај изузетно важан не само за Србију, већ и шире.
Нигде, осим овде, није рођено осамнаест римских императора, нико се не може похвалити Кличевачки идолом, који је заштитни знак Града Пожаревца, рекао је др Кораћ. Виминацијум је изузетак и када је у питању број посетилаца. Међутим, пандемија корона вируса учинила је својe, а број посетилаца је у једном тренутку био драстично мањи. Ово се првенствено односи на посетиоце дечијег узраста који долазе у организацији школа, а који су увек радо виђени гости. Самим доласком у Виминацијум и упознавањем са историјом Римског царства, деца се едукују.

ПРИНЦИПИА

Директор др Миомир Кораћ се у разговору осврнуо и на програме који су у претходном периоду у сарадњи са ЕУ реализовани, али и на оне чија реализација тек предстоји.
-Реализовано је доста пројеката са Европском унијом. Наши сарадници раде на овом пољу и чини ми се да је Виминацијум постао једна добра удавача у смислу да нам на конкурсима на које се пријављујемо, укључујући и оне са Европском унијом, по правилу пројекти буду одобрени за реализацију. Неки су регионалног карактера, док се један број њих односи на истраживање на ширем подручју. Научна сарадња је развијена до те мере да су неки наши сарадници ментори на универзитету у Тексасу или на неком од европских универзитета, што је велики успех. Све то показује велику озбиљност коју они имају према раду и археолошким ископавањима, рекао је др Кораћ и
додао:

-Ове године радили смо на објекту који је за нас читав низ година представљао интересантну локацију. Реч је о простору Принципиа, односно о легијском логору, у коме је главнокомандујући боравио са официрским кадром. Нас је овај простор интересовао јер смо знали да ћемо доћи до различитих разрешења у хронологији. Дао би од- говор на питања шта се дешавало од 1. до 6.
века, да ли је логор био све време, да ли је у неком тренутку био у мањим димензијама… То је та научна проблематика која ширу јавност можда толико не тангира, али нас археологе изузетно интересује. Добили смо драгоцене податке о томе шта се дешавало, објаснио је директор
Археолошког парка.

ПУТEВИМА РИМСКИХ ИМПЕРАТОРА

Један од најзначајнијих пројеката који ће се реализовати у наредном периоду односи се на повезивање градова у Србији у којима су рођени или пак боравили римски императори, под истоименим називом „Путевима римских императора“. Његов посебан значај лежи и у оживљавању путева у Римском царству. Носиоци пројекта су Археолошки институт Београд и Центар за нове технологије Виминацијум. У сарадњи са Туристичком организацијом града Пожаревца, а захваљујући средствима Министарства туризма, урађена је Студија изводљивости о повезивању свих локалитета.Готово 30 чланова Археолошког института скоро годину дана радило је на изради тог документа.

Кораћ је подсетио да је о значају овог пројекта говорио и председник Србије Александар Вучић, који је најавио да ће до 2025.године, пројекат „Путевима римских императора“ бити финансиран са око 20.000.000 еура.
-Подићи ћемо све градове у којима су рођени римски императори, од Сремске Митровице, преко Београда, Виминацијума, Ђердапа, Гамзиграда, Ниша, све до Лесковца. Пре свега овога радили смо на различитим студијама које су нам указивале на то да бисмо требали да располажемо овом рутом. Сматрамо да би готово 300.000 посетилаца у првим годинама ту руту видело. Постоји велика заинте-ресованост за посете овим локацијама, а ми  ћемо практично моћи да туристе у Србији задржимо од 7 до 10 дана. Сигуран сам да када дођу код нас, неће желети да разгледају само римске градове, већ ће се упознати и са нашим природним лепотама, гостољубивошћу, храном која је готово магична на овим просторима. Обишао сам разна места у свету, али најукуснија храна је овде. Нигде не можете да пробате парадајз као што је овде или шљиву и јабуку. Овај простор је толико интересантан, зато је и на мети свих вековима, миленијумима, рекао је на крају разговора за наш регионални недељник др Кораћ.

М. П.

Comments are closed.