Обилне падавине у Србији, пре само десетак дана, изазвале су велике поплаве. Ванредна ситуација тада је проглашена у 53 града и општине, а за само 24 сата евакуисано је 217 особа.

Пек у Кучеву

Такве прилике значиле су и пуно посла за пожаревачку Водопривреду, која је у редовном одржавању и заштити водотокова, осим у Браничевском округу, у Кучеву, Петровцу на Млави и Старом Костолцу, деловала и у осталим крајевима Србије.

ИСКУСТВО И ДОБРА ПРИПРЕМА

На терену се, према речима директора Водопривреде Пожаревац Ненада Милановића, реаговало у складу са процедуром, а запослени су били у сталном контакту са локалним штабовима за ванредне ситуације. 

– Иза нас је још један поплавни талас, за који смо били добро припремљени. Систем је добро функционисао у свим правцима. Радили смо у Кучеву, Петровцу на Млави, Костолцу. Пратили смо ситуацију и интервенисали. Ангажовани смо и у Ћуприји, Параћину, Свилајнцу и Јагодини, наводи Милановић, указујући на значај добре сарадње са локалним самоуправама, као и са Електропривредом Србије, Јавним предузећем “Србијашуме” и републичким Сектором за ванредне ситуације.  

Братиначки мост

– Морам да напоменем да смо задовољни резултатима које смо постигли у Кучеву. Наглашавам да смо овога пута имали већи поплавни талас на Пеку него што је био 2014. године, а након кога су, подсетићу, изведени радови на ојачавању дела насипа на Пеку. Овога пута, велика количина воде је у кратком временском периоду прошла кроз Кучево и отишла својим током, без изливања, односно, без последица по становништво и привреду Кучева, рекао је Милановић.

ДИРЕКТОР ВОДОПРИВРЕДЕ ПОЖАРЕВАЦ НЕНАД МИЛАНОВИЋ

Инвестиције оправдане

Ненад Милановић

– Уколико се пажљиво сагледа инвестициони циклус од 2014. до 2019. године, средства су добро потрошена. Све инвестиције Канцеларије за јавна улагања, Србијавода, Града Пожаревца, показале су се оправданим, наглашава директор Водопривреде Пожаревац Ненад Милановић и додаје: 

– Много је важније, а између осталог и јефтиније улагати у превентиву, него касније у санацију штете. Рецимо, Град Пожаревац би у овој години, током поплавних таласа у мају и јуну, имао много већу штету и улагање у њено отклањање, него што су била улагања у заштиту водотокова.  

– Бројни су пројекати чија је реализација започета, а има и оних који ће тек почети да се спроводе. Тренутно радимо пројекат покретања система за наводњавање у Свилајнцу. Завршили смо све прошлогодишње уговоре са инвеститорима. Завршен је систем за наводњавање у Тополи. Почиње нови инвестициони циклус. Свакако, предстоји динамичан период, а Водопривреда Пожаревац је спремна да одговори на све задатке, закључује директор Милановић.  

ПРОБЛЕМИ СА НЕРЕГУЛИСАНИМ ПРИТОКАМА

Иако је само насеље Кучево прошло без поплава, одређених проблема са плављењем на територији ове општине било је у неколико сеоских насеља. Реч је о нерегулисаним притокама, водотоцима другог реда који нису регулисани или су недовољно регулисани. 

Драган Савић

Технички директор и секторски руководилац за одбрану од поплава у пожаревачкој Водопривреди Драган Савић објашњава да су проблем били путни пропусти и мостићи, као и такозвана загушења и закрчења у систему. 

– Реч је о јако великој количини падавина у средишњем делу слива Пека, конкретно, од Кучева узводно, где су Волуја, Нересница, Железник, уз суперпонирану велику количина воде која је пала на територији Мајданпека. Кучево је највеће насеље и има заштитни систем, тако да је сва та вода прошла кроз град без неких већих последица, осим мањих провирних вода које су се појавиле, а што је неминовно на системима који имају мале земљане насипе. У сарадњи са кучевачком локалном самоуправом, пожаревачка Водопривреда ради на решавању и тог проблема, а у наредном периоду видеће се колико држава има слуха за реализацију нашег предлога, каже Савић.

Постављање мобилних пумпи у Трнавцу код Зајечара

Додаје и да се сада јасно види шта је урађено и колико је заправо важно улагати у превентиву када је реч о заштити водотокова. Оно што следи је период анализе свих пројеката и, уколико је потребно, њихово унапређење и поправка. 

Рад на пунилици за вреће

Када је реч о интервенцији пожаревачке Водопривреде у Петровцу на Млави и Старом Костолцу, Милановић и Савић истичу да је све добро функционисало и није било последица. 

– У Петровцу је све функционисало. Једном пумпом смо обухватили поплаву која је долазила „иза леђа“. Добра околност је и то што неки водотоци нису били велики. Фактички, било је то “тачкасто” дешавање са великом количином падавина на малом простору, у кратком временском периоду. Све то резултирало је суперпонирањем мањих поплавних таласа. Притом, неке важне притоке, попут Кучајне на Пеку, Витовнице и Бусура на Млави, нису биле велике, објашњава Савић и додаје: 

– У Старом Костолцу је стандардни проблем поплавни талас Млавом или Дунавом. Мештани више имају проблем са унутрашњим водама, него са спољним, јер су насипи јаки, моћни, велики. Међутим, проблем настаје када су нивои Млаве или Дунава високи, јер тада унутрашњи канали не могу да се улију. У Старом Костолцу имали смо интервенцију мањим пумпама, уз помоћ којих је овај проблем решен. 

М. П.

Share.

Comments are closed.

Skip to content