У Јавном комуналном предузећу „Водовод и канализација“ ових дана завршава се пројекат повезивања  нових дубоких бунара на систем водовода. Поред тога, завршен је и један бунар на Меминцу. Резултати са ове бушотине су практично исти као и на два бунара на Кључу. Бунар на Меминцу је иначе, на дубини од 120 метара. Заједно са нова два бунара на Кључу ући ће ускоро у систем водоснабдевања Пожаревца. Тренутно се приводи крају пројекат повезивања и изградње бунарских шахти и пратећих објеката. Бунар са Меминца даје 16 литара воде у секунди док Кључ из два бунара даје 28 литара чисте воде, која не тражи никакав третман. То су додатна 44 литра воде у систему водоснабдевања.

ЈОШ ДУБОКИХ БУНАРА

А. Димитријевић

Александар Димитријевић,  директор ЈКП „Водовод и канализација“ каже да ту није крај истраживања воде из дубина:

-Два бунара, која су већ урађена на Кључу, ускоро ће ући у водоснабдевање. Вода је изузетно квалитетна, што је потврдио Институт „Батут“ и не ради се само о хемијском саставу него и биолошкој и микробиолошкој исправности. Потпуно задовољава стандарде пијаће воде. Са њом се побољшава квалитет воде и повећавају њене укупне количине за преко 40 литара. Тиме ће, поред квалитета бити повећан и капацитет. Тренутно се ради допуна пројекта истражних радова за још четри бунара и то ће се практично урадити ове године. Једини проблем који мора да се реши је површина. Код дубоких бушотина размак мора да буде од 250 до 300 метара између бунара. Вероватно ћемо због тога са Градом ући у процес проглашења те зоне у зону јавног интереса да би се следећих година наставило бушење нових бунара и обезбеђивање квалитетне воде.

Истовремено, потврђује Димитријевић, из система ће се искључивати поједини стари бунари са Кључа који су проблематични због високих нитрата. Они ће служити само као резерва при великој потрошњи. У сталном раду биће бунари са мањим вредностима нитрата:

-Обезбедићемо за град много квалитетнију воду него до сада. Са тих седам нових бушотина очекујемо 110 литара воде у секунди што је јако добра количина, каже Александар Димитријевић.

Јагодица – фабрика воде

На Јагодицу код Острова као ново водоизвориште се рачуна у будућности. Са овим извориштем би се обезбедило снабдевање  Пожаревца са две стране.  У свакој ситуацији било би довољних количина воде и омогућило би се повезивање и снабдевање свих сеоских насеља  око Костолца, Острова, Петке, Старог Костолца. Извориште, према процени,  има знатне количине воде. Тренутно се завршава пројекат истраживања и у поступку је добијања истражних права, каже директор „Водовода“ Александар Димитријевић и додаје:

-То је пројекат који мало дуже траје. Предност је што та вода нема нитрата нити других штетних елемената. Има мало мангана и гвожђа који се релативно лако уклањају и то је најјефтинији поступак прераде у постројењима. По завршетку Јагодице, највећи број сеоских водоизворишта би служио као резерва, али се не би напуштала. У блиској будућности би тако могло да се реши водоснабдевање комплетне територија Града Пожаревца. 

ЛЕТЊА СЕЗОНА 

Из градског водовода у Пожаревцу просечно се троши око 300 литара воде у секунди. Са изворишта Кључ и Меминац тренутно се повлачи од 280 до 300 литара, каже Александар Димитријевић:

-Имамо ситуацију која се понавља последњих година да је највећи шпиц потрошње увече између 20 и 23 часова. У то време прелази чак и 300 литара у секунди и то је знак нерационалне потрошње. На расипање вероватно утиче и јако ниска цена воде, јер иначе, водом за пиће се не би заливали повртњаци, цвеће, па и расхлађивао бетон.

Ресурс од изузетног значаја

Директивом о водама Европске уније из 2000. године прописано је да вода није комерцијални производ, већ ресурс од изузетног значаја дат у наслеђе који мора да се штити, брани, третира, рационално троши и, што је најважније,  да се сачува за наредне генерације.

Систем за сада издржава притисак, али долази до пуцања и хаварија на прикључцима. Промене притиска и потрошње, нарочито нагли скокови увече утичу свакако на функционисање целог система. Квалитет воде се држи под апсолутном контролом и ниво нитрата у води не прелази 33 милиграма.

Вода не мора да се штеди, али треба рационално да се троши, кажу у „Водоводу“ и апелују на потрошаче да чувају воду за пиће.

                                                                                                                                    Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content