Заштитник грађана Зоран Пашалић позвао је све медије у Србији да се обрате тој институцији уколико имају примедбе на резултате конкурса за суфинансирање медијских проjеката, без обзира да ли конкурсе организују локалне самоуправе, градске или републичке власти и навео да је то један од начина на који Заштитник грађана може да допринесе унапређењу положаја представника ове професије.

– Заштитник грађана инсистира на побољшању социо-економског положаја новинара од почетка израде јединствене платформе за заштиту новинара, у којој ће поред напада и претњи бити бележени и овакви притисци. То је најзначајније питање јер за собом повлачи многа друг, рекао је Пашалић на онлајн дебати поводом представљања истраживања „Перцепције социо-економског положаја новинара и медијских радника у Војводини“ коју је израдило Независно друштво новинара Војводине уз подршку Мисије ОЕБС у Србији.

Заштитник грађана може да реагује у случајевима примедби на резултате конкурса за медијско суфинансирање јер то по Закону о Заштитнику грађана спада у ред његових надлежности, навео је Пашалић.

– Друга тема која је врло значајна је међусобна солидарност новинара, која ће се показати ускоро када јединствена платформа коју правимо са медијским удружењима и синдикатима почне са евидентирањем напада и притисака на новинаре преузевши практично базе од оних који те евиденције имају, рекао је Пашалић.

Заштитник грађана је навео да социоекономски положај и солидарност новинара говоре о суштинском проблему а то је страх новинара да се организују и приступе синдикатима и страх да синдикално делују како би побољшали свој социоекономски положај.

– Трећа тема која је са становишта заштите новинара важна Заштитнику грађана су напади на новинарке који су најчешће мизогино и сексистички обојени, са циљем да се та особа увреди и повреди. Такви напади нису усмерени на указивавање или критиковање нечега што би могло бити предмет критике већ за циљ имају увреду особе по родној основи, нагласио је Пашалић.

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content