Нови, тринаести број врхунског часописа националног значаја „Записи“, годишњака Историјског архива Пожаревац, у јеку је припрема. Тим поводом је у Историјском архиву Пожаревац, 30. августа, одржана седница међународне редакције на којој је разматрано, вредновано и прихваћено за објављивање 27 радова 31 аутора из 19 институција из Републике Србије, Републике Хрватске, Републике Северне Македоније и Федерације Босне и Херцеговине.

Подсећамо да је часопис „Записи – годишњак Историјског архива Пожаревац“ у категорији М51 – врхунски часопис националног значаја. Сви објављени бројеви часописа, од 2012. године до данашњих дана, доступни су у електронском облику на сајту Историјског архива Пожаревац, у одељку Издавачка делатност.

У овогодишћем часопису, од укупног броја радова, петнаест прилога обрађују теме из области архивистике и историографије, док дванаестог прилога доноси приказе изложби, новообјављених публикација, међународних научних и стручних конференција и реализованих програмских активности институција из земље и иностранства.

Међународна редакција

Редакција тринаестог годишњака „Записи“ радила је у саставу: др Јасмина Николић, главни и одговорни уредник и уредник и директорка Историјског архива Пожаревац, проф. др Александар Растовић, директор Историјског института САНУ Београд, проф. др Ивана Крстић Мистриџеловић и проф. др Радован Радовановић, редовни професори Криминалистичко – полицијског универзитета у Београду, др Момчило Исић, научни саветник Института за новију историју Србије у Београду, др Маријана Мраовић, начелник у Војном архиву Министарства одбране Републике Србије, др Драгана Милорадовић, архивски саветник Историјског архива Пожаревац, доц. др Влатка Лемић, професорка Свеучилишта у Загребу и потпредседница Међународног центра за архивска истраживања у Бечу, мр Данијела Мрда, директорка Архива Босне и Херцеговине у Сарајеву, мр Димитар Богески, заменик директора Државног архива Републике Северне Македоније у Скопљу, Светлана Успрцова, руководилац међународне сарадње Државног архива Републике Северне Македоније у Скопљу и Слободанка Цветковић, архивски саветник Историјског архива Пожаревац.

Неке од теме овогодишњег броја су: „Шта се крије у писмима учитељице Јулке из Великог Градишта крајем 19. века“, „Заразне болести у Пожаревачком округу 1887. године“, „Пожаревачка подружина Женског друштва – Раденичка школа (1878-1903) и друштвено деловање подружине“, „Извори финансирања за просецање стена у Горњачкој и Рибарској клисури и изградњу железнице у Пожаревачком округу 1898-1907“, „Политичко-идејни концепт Драгољуба Јовановића и Шпански грађански рат“, „Пропагандни правци у ширењу визије „бољег живота“ Владе Милана Недића“, „Ваздухопловно једриличарство у Краљевини Југославији 1923-1941“, „Представке и жалбе са САП Косова 1979-1982. Савезу Комуниста Србије“ итд.

Том приликом су сарадници и гости из Републике Северне Македоније и Босне и Херцеговине посетили и сталне изложбе Историјског архива Пожаревац „Пожаревац на старим фотографијама и разгледницима са краја 19. и почетка 20. века“, „Стара и ретка књига 1752-1864“  и  „Кроз одабрану архивску грађу 1880-1980“.

Иначе, активности су реализоване у оквиру потписаних Протокола о културној и научној сарадњи између Историјског архива Пожаревац, Државног архива Републике Северне Македоније и Архива Босне и Херцеговине.

Текст: Р. Н.

Фото: Историјски архив Пожаревац

Share.

Comments are closed.

Skip to content