„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
За Милоша 500 царских дуката – 10. септембар 1825.
Стојану Симићу стигла је у Раму наредба Кнеза Милоша да купи 500 царских дуката. За новац да се снађе из прихода од скеларине и продатог кукуруза. Уколико и тада не буде довољно да се обрати кнезу Митру Јосифовићу из Пожаревца.
Мундири за војнике – 12. септембар 1827.
Из Крагујевца у Пожаревац донета је прва тура сашивених мундира за војнике. Послато је 406 јанкли, 233 прслука, 345 чакшира и 22 капе, а све је то коштало 2.021 чаршијски грош.
Основана женска школа – 12. септембар 1852.
Начелство Округа пожаревачког известило је Министарство просвете да је Општина пожаревачка установила женску школу и да је за учитељицу поставила Агницу Марковић, бившу учитељицу у приватној женској школи Живана Ковачевића, са платом од 100 талира. Општина моли Попечитељство да ову школу уврсти у редовне и да препоручи главном управитељу да се и о њој стара.
„Изграђујемо ново Скопље“ – 12. септембар 1963.
У сали Радничког универзитета у Пожаревцу у сарадњи са РТВ Скопље, одржана је приредба под називом ,,Изграђујемо ново Скопље“. Од познатих солиста гостовали су: Д. Николова, Никола Бадев, Анка Гиева, Васка Илијева и Александар Сариевски. Сав приход уплаћен је у Фонд за настрадале у земљотресу у Скопљу.
Преминуо др Сава Димитријевић – 15. септембар 1893.
Умро је др Сава Димитријевић, физикус Пожаревачког округа, у то време један од највећих округа, по пространству и броју становника. О раду др Саве мало се зна. Познато је да је био дописни члан Српског лекарског друштва, да је у току Првог и Другог српско-турског рата у борбама код Шуматовца указивао помоћ рањеницима. Др Сава и његова супруга Екатарина имали су 11-оро деце, од којих је 5-оро умрло. На појаву сваке заразне болести, он се одазивао и учествовао у њиховом сузбијању. У Пожаревцу је провео 26 година, био је познат и цењен и у другим окрузима: Смедеревском. Ћупријском, Крајинском.
Припремио: З. Стокић