На изниклим усевима пшенице утврђено је присуство цикаде Psammotettix alienus. Поред директних штета које наноси исхраном, ова цикада је вектор вируса патуљавости пшенице (Wheat Dwarf Virus, WDV). Цикада Psammotettix alienus је инсект бледо смеђе боје, са троугластом главом и крилима постављаним у виду крова. Веома је покретна. Током године има 2 – 4 генерације, а презими у стадијуму јајета у биљном ткиву.
Лети се цикада храни на закоровљеним парцелама и незаораним жетвеним остацима, а у јесен прелази на изникле усеве пшенице. Вирус се не преноси семеном, ни биљним соком, а за сад не постоји толерантна сорта. Главни извор вируса патуљавости пшенице су самоникле биљке пшенице, коровске биљке из фам. Poaceae. Са заражених биљака, вирус се исхраном цикада преноси на изникле усеве пшенице, па се примарне инфекције остварују у јесен. Секундарне инфекције настају у пролеће и лето. Симптоми се уочавају у рано пролеће, у виду патуљавости биљака, жућења и некрозе листова. Биљке су стерилне, не доносе клас или су класови кратки са малим бројем зрна. Симптоми се уочавају у мањим или већим оазама, неправилно распоређеним. Цикада која је исхраном усвојила вирус, инфективна је цео свој живот, а вирус могу пренети и сви развојни стадијуми ларве. Топло и суво време пружа оптималне услове за развој цикаде.
Праг штетности за цикаду у нашој земљи није дефинисан. У земљама у окружењу у којима је дефинисан, он износи 5 цикада/м². За сузбијање цикаде у усевима пшенице код нас је регистрован препарат активне материје делтаметрин (Decis expert ) 0,075 л/ха. Уништавање корова, самонклих усева стрних жита, заоравње стрништа, одржавање хигијене поља, је од значаја у циљу редуковања бројности цикаде и смањења инфективног потенцијала.
Драгана Урошевић, дипл.инг. заштите биља у ПССС Пожаревац