Хтели бисте да отпутујете негде, обиђете нове градове, а будете окружени предивним планинским пејзажима. Још ако би могли да мало прошетате поред мора….наравно да је могуће! Водимо вас у Словенију. Малу по површини, велику по богатствима које има.
Идеална дестинација за продужени викенд.
ЉУБЉАНА
Обилазак почињемо, наравно, у Љубљани. Од креативног хаоса Метелкове до ушушканог склада с друге стране реке…
Пролазимо места где су Аргонаути налетели на Змаја, носећи Златно руно. Змај и данас надгледа град на Љубљаници и просто вас мами да се фотографишете крај њега.
Наставите ли поред реке, доћи ћете до скулптура. Много необичних скулптура. Дело су словенског уметника Јакова Брдара, занимљиве и помало морбидне, подсећају на историју сваког ћошка Љубљане. Наиме, у време када становници нису знали читати, занатске четврти су обележаване управо скулптурама. Данас можда најзанимљивија од њих је Кључавничарска.
Не толико због чињенице да су ту некада радили кључари колико због „Реке лица“ која се данас налази у тесном пролазу. Мноштво театралних гримаса приказују разне изразе лица – тужне, уплакане, уплашене као и гротескне. Колико само лица у животу има свако од нас.
Долазимо до чувеног Тромостовља и Прешерновог трга. Они неуморни, продужиће да се испењу до Љубљанског дворца и уживати у погледу са висине. Добро, може и успињачом. Сем погледа, Љубљански дворац нуди разне садржаје, па можете обићи Музеј лутака или пак затвор за племиће.
На крају, у Љубљани морате пробати шртукле.
ТРСТ
Другог дана решени смо да одемо на море. Чак до Италије! За нешто више од сат времена ето нас у Трсту! Велика лука и дан данас показује своју моћ. Већ на тргу Понте Росо следи одушевљење када се сазна да прелепа палата носи назив Гопчевић, а да су скулптуре на њој Цар Лазар, Царица Милица, Милош Обилић и Косовка Девојка. Одмах иза угла, доминира српска црква Св.Спиридона.
Нема разлога да се не осећате као код куће. Одавно Трст није град где се одлази по фармереке и ципеле, али и данас можете фино да шопингујете у њему.
На свега пар минута предивна обала словеначке Истре. Нешто више од 40км обале, са прелепим малим, некада рибарским градовима. Историјска испреплетеност ове две државе резултовала је чињеницом да је и данас словеначки и италијански службени језик у свакој од њих. Ту су се нанизали Копер, Изола, Пиран, Порторож и Луција. Наш избор је Пиран.
На централном градском тргу у Пирану, који по њему и носи назив, уочљива је статуа италијанског композитора, Ђузепеа Тартинија. Остао је најпре упамћен по композицији „Ђавољи трилер“, за коју постоји легенда да му ју је издиктирао ђаво лично. Поморски Музеј, Музеј шкољки, Светионик, Црква Св.Ђорђа, зидине само су нека од места које морате посетити у Пирану. И препустити се доброј енергији овог шармантног места.
ЈЕЗЕРА СЛОВЕНИЈЕ
Трећи дан резервисан је за прелепа језера Словеније – Бохињ и Блед. На Бохињу нећете наћи много садржаја. Али је ту чувени мост и црква Св. Јанеза Крстника (Св. Јована Крститеља).
Прича се да је тај, Худичев, или Ђавољи мост, изградио ђаво. Људи су наиме више пута покушавали да саграде тај мост, али он би се сваки пут срушио. Ђаво им је понудио да га он сагради, под условом да прва душа која преко њега пређе, припадне њему.
Мештани су прихватили предлог, а када је мост био завршен преко моста су послали пса. Тако је преварени ђаво добио душу пса, а мост и даље стоји на истом месту. Језеро је у саставу националног парка Триглав и место где заиста можете уживати у природи и тишини.
На само пола сата од њега Бледско језеро, са не баш тако мирном околином. Захваљујући својим природним лепотама, град Блед, Бледско језеро и околина сврставају се у најлепша Алпска летовалишта, нашироко позната по својој благој и лековитој клими и термалним изворима.
На језеру Блед се налази средњовековна црква свете Марије, која је смештена у сред језера на острву. По старом веровању срећа ће целог живота пратити брачни пар ако младожења уочи венчања на рукама пренесе младу преко 99 степеника који воде од обале до улаза.
Оно што морате да посетите током путовања на Блед, јесте и стари Бледски дворац, који важи за најзанимљивију знаменитост. Налази се на стрмој стени, тачније 130 м изнад језера. То је и најстарији дворац у Словенији, потиче из 11. века. На крају, нисте били на Бледу ако нисте пробали бледске кремшните!
„Госпођо, где служе те „кремшницле?“ Пожаревљани су добри путници, радознали и сарадљиви. И са одличним смислом за хумор! А на путовањима је баш то потребно.
Гордана Анђелић Давидовић