Пољопривредна саветодавна и стручна служба Пожаревац завршила је календарску 2025. годину резултатима који су више него задовољавајући и са потпуним остварењем годишњег плана на основу Уредбе о саветодавним пословима и Уредбе о изменама и допуни Уредбе о утврђивању саветодавних послова у пољопривреди.

Директор Бојан Стевић

Од директора ПССС Пожаревац Бојана Стевића сазнајемо да је у погледу инфраструктуре, објекат после 35 година прикључен на канализациони систем, постављени су нови олуци и тротоари. Такође, потпуно је реконструисана просторија за пријем узорака при лабораторији.

-Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Управа за аграрна плаћања у 2023. години покренули су платформу еАГРАР која је наставила са радом и у 2024. години. Током минуле године ПССС Пожаревац је била на услузи пољопривредним произвођачима на територији Браничевског округа у пружању помоћи у раду саме апликације, како за регистрацију нових пољопривредних газдинстава, тако и са управљањем исплата и подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.

АГРОХЕМИЈСКЕ АНАЛИЗЕ И еАГРАР

Саветодавци ПССС Пожаревац су са својим помоћним особљем били свакодневно на услузи свим пољопривредним произвођачима у току године. У Служби на пословима саветодавства радило је 9 високообразованих инжењера из различитих области пољопривредне производње: заштите биља, ратарства, воћарства, сточарства и агроекономије. Свако од саветодаваца требало је да оствари план и програм по Уредби од 1.700 бодова, одржавајући континуитет у пружању савета како на терену, тако и у Служби, у виду телефонских позива и директних контаката са пољопривредним произвођачима, кроз радне идивидуалне и групне методе саветодавног рада, које су подразумевале одржавање великог броја трибина, радионица, предавања и слично, наглашава директор.

Током друге половине године када је омогућен излазак на терен због растерећења рада на еАГРАР-у, контактиран је велики број пољопривредних произвођача и одрађено мноштво посета.

ПССС Пожаревац има акредитовану лабораторију за обављање агрохемијских анализа земљишта. Ове године је у оквиру програма Министарства пољопривреде одрађено 1.500 узорака, од чега 800 узорака на подручју Пожаревца, 200 у општини Велико Градиште.

-Захваљујући локалним самоуправама анализе су биле бесплатне за пољопривредне произвођаче. Такође, одрадили смо и 202 узорка државног земљишта које се налази у власништву Републике, али на коришћењу од стране пољопривредниих произвођача са територије Браничевског округа.У 2025. години Службу очекује организација спровођења обука професионалних корисника ради издавања сертификата за прскалице. У наредних десет година сви пољопривредни произвођачи мораће да заврше обуку за коришћење прскалица и по добијању сертификата моћи ће да користе картице за куповину пестицида. Обуку ће спроводити инжењери заштите биља и механизације. У плану је проширење послова агрохемијске анализе земљишта на општине Петровац, Жабари и Мало Црниће, нагласио је Стевић.

УЧЕШЋЕ НА ПРОЈЕКТИМА

Интернационални сајам пољопривредних служби на Златибору

Саветодавци за заштиту биља су учествовали на конгресу на Златибору који се традиционално одржава у новембру. Такође, посетили су 15. стручно едукативни семинар пољопривредних саветодавних и стручних служби Србије у Куршумлијској Бањи, где су били у прилици да даље усавршавају своја знања и сумирају резултате са колегама из других служби.

-Оно на шта смо посебно поносни јесте што смо имали прилику да будемо ментори разним младим студентима. Представници ПССС Пожаревац учествовали су и на 3. Националном фестивалу хране у организацији Максија, где се произвођач Мирослав Живковић из Царевца представио асортиманом производа које испоручује Максију, рекла је саветодавац за заштиту биља Драгана Урошевић.

Током 2024. године реализовано је три пројекта. Први пројекат „Књига поља“ је имао за циљ да пољопривредне произвођаче едукује да сами воде евиденцију употребе средстава за заштиту биља и уопште евиденцију о посејаним културама на њиховим парцелама.

-Рађен је и ФАО пројекат где смо добили велики број пољопривредних машина које наши пољопривредници могу да користе бесплатно нa својим парцелама. Ради се o подривачима са три и пет радних тела, машини за калцизацију, машини за уситњавање биљног материјала када је у питању воћарство, пенетрометру за мерење дубине плужног ђона и машини за постављање цеви за подземно наводњавање. Имали смо прилику да се уверимо у њихову делотворност, где је принос био знатно бољи, конкретно употребом подривача на парцелама са кукурузом. Овим пројектом су покривени град Пожаревац и општина Жабари, а машине могу бесплатно да користе и произвођачи из других општина, казала је Драгана Урошевић.

Такође, актуелан је пројекат смањења интензитета заразе јечма употребом декларисаног семена, где ћe произвођачи имати прилику да виде разлику приликом употребе декларисаног семена, недекларисаног семена и недекларисаног нетретираног семена на огледној парцели у Касидолу.

Током 2024. године Савез пољопривредних инжењера и техничара Србије саветодавцу Драгани Урошевић је омогућио беплатну обуку за управљање беспилотном летелицом, након чега ће ПССС Пожаревац бити омогућено коришћење дрона за мапирање парцела. Обука је подразумевала и читање разних вегетационих индекса и њихово тумачење.

НА ОГЛЕДНИМ ПОЉИМА

У 2024. години рађена су 4 демоогледа, 3 комисијска и 2 микроогледа. У демоогледу кукуруза представљена су 42 хибрида различитих ФАО група зрења од 300 до 700, у сарадњи са 9 семенских кућа. Микрооглед који се састојао од 22 хибрида кукуруза рађен је у сарадњи са Институтом за примену науке у пољопривреди и 6 семенских кућа. За разлику од стандардних демоогледа, код микроогледа се детаљније прате фазе развоја кукуруза.

Дан поља кукуруза

-Осим ових огледа, такође радимо комисијски оглед са хибридима кукуруза за Министарство пољопривреде. Ту се сеје 250 хибрида у 4 понављања и прате минимум 3 године ради признавања.Такође, имамо три огледа са стрним житима. На Дану поља представљено је 59 сорти стрних жита и за разлику од претходних година урађен је и микрооглед са 21 сортом у два понављања. Стандардни комисијски оглед озимих стрних жита се ради за Министарство пољопривреде и то је уствари сортни микрооглед у 4 понављања где се детаљно прате фазе развоја. Такође, имамо посејан и комисијски оглед крмног биља који се односи на луцерку и црвену детелину и те сорте се прате три године у циљу одабира и признавања. Урађен је и демооглед са НС хибридима сунцокрета и демооглед соје, истакла је саветодавац за ратарство Данијела Илић.

Д.Динић

Share.
Leave A Reply

Skip to content