Доласком пролећа и топлијих температура ствара се савршен терен за размножавање вируса, бактерија и алергена. Дрвеће и цвеће почињу да цветају, отпуштајући полен, док буђ и споре трава остају у ваздуху. Све ово су елементи који могу да изазову алергије или да учине човека да буде подложнији  болестима.

Специјалиста опште медицине у Дому здравља Пожаревац  др Раде Зечевић,  истиче да су тренутно, осим поменутог, заступљени стомачни  вируси који „воле“ топлије време. Карактеришу се боловима у стомаку, мучнином, дијарејом и повраћањем. Врло се лако преносе, те углавном цела породица буде заражена. 

ВАКЦИНАЦИЈА НАЈБОЉА ПРЕВЕНЦИЈА ГРИПА

Др Раде Зечевић

-Иза нас је турбулентан период. У марту је било доста мешаних инфекција, како респираторних, тако и гастроинтестиналних. Такође било је и грипа, али могу рећи да кроз моју ординацију није прошло много  пацијената са грипом. Верујем да велики утицај на то има и број вакцинисаних особа. Било је више случајева пацијената са инфлуенцом типа Б, поготову у дечијем и школском узрасту, која је давала блажу клиничку слику, али са температуром која је трајала од седам до десет дана, рекао је др Зечевић. 

Сa пролећем стижу и бројне алергије, а др Зечевић појашњава да је некада тешко направити разлику између кијавице вирусног порекла и поленске алергије. 

-Са пролепшавањем времена очекујемо и смањени број респираторних инфекција, међутим крећу алергије. Битно је да пацијент приликом прегледа нагласи да ли је у анамнези од раније имао индиције ка поленским алергијама и да ли је тренутно присутна температура, што нама даје јаснију слику о чему је реч, истиче др Зечевић. 

Он додаје да се у наредном периоду очекују блажи респираторни вируси, које ће пратити кијавица, запушен нос, цурење из носа, нижа температура која ће трајати два до три дана. 

Како  разликовати  прехладу од  алергијске кијавице?

Прехлада обично траје од 5 до 7 дана и карактерише је запушен нос, воденаста, а касније зеленкаста секреција из носа, благо повишена телесна температура, малаксалост, језа, дрхтавица и умор.

Важно је напоменути да прехлада пролази сама од себе, било да је лечимо или не, док трајање алергијске кијавице зависи од присуства алергена у ваздуху, на који је пацијент преосетљив. Дакле, може трајати месец, два, шест, па чак и дуже. 

Такође, битна разлика је да алергијска кијавица увек укључује свраб носа, меког непца, очију и кијање у салвама, док код прехладе свраб није присутан.

 

ПРЕВЕНЦИЈА РЕСПИРАТОРНИХ ИНФЕКЦИЈА

Заштита од респираторних инфекција подразумева опште мере које се примењују читаве године, оне које воде ка подизању општег имунитетат и имунитета респираторног система. 

-Најзначајније превентивне мере у циљу спречавања респираторних болести јесу у домену одржавања мера личне хигијене, која пре свега  подразумева редовно прање руку и покривање уста марамицом при кијању и кашљању. Треба избегавати одласке у посете код лица оболелих од акутних респираторних инфекција, а такође је битно да се оболела лица што мање крећу међу здравим особама односно саветује се да остану у кући до оздрављења. Што се тиче терапије, користе се антипиретици за температуру и декогестиви -односно спрејеви за нос. Старији и хронични болесници обавезно да се јаве свом изабраном лекару  и да не купују лекове на своју руку, јер  доћи до већих компликација, као што су  бронхитис или пнеумонија, напомиње др Зечевић. 

И.Р.

Leave A Reply