
Незадовољни Костолчани наставили су да одржавају Збор грађана и исказују протест под слоганом “Костолац и Пожаревац неће да удишу пепео”. Последње окупљање организовано је у понедељак, 14. јула, у вечерњим сатима, испред костолачке спортске хале.
Било је речи о поновном развејавању са депоније пепела Огранка „ТЕ-КО Костолац“, потом, о депонији гипса, близини ветрогенератора насељима и њиховом могућем утицају на здравље људи и биодиверзитет, као и о квалитету воде за пиће.
Присутни одборници (опозициони), усагласили су се са учесницима Збора да упуте писане захтеве представницима Градске општине Костолац, захтевајући да се заузму за своје суграђане и иницирају да Електропривреда Србије организује трибину на којој би надлежни из ЕПС-а образложили шта је конкретно предузето и остварено по питању депонија пепела и гипса, односно, које је решење да се заустави еколошка катастрофа.
Указано је и на то да од Министарства заштите животне средине и даље нема одговора на пријаву због загађења, поднету приликом претходног великог развејавања пепела.
Како су навели, већ постоји нерешен проблем развејавања пепела, а од скоро и гипса. Отуда, исказују забринутост због могућег узајамног деловања постојећих еколошких проблема и промена које би могли донети нови енергетски капацитети, посебно Ветропарк, који се очекује да ускоро почне са радом.
Сматрају да нису били на одговарајући начин обавештени о јавној расправи на тему Ветропарка, и додају:
– Уобичајено смо доведени пред свршен чин, док су представници ЕПС-а и локалне самоуправе искористили своја овлашћења позивајући се на план Републике Србије, истичући корист, а ни случајно могућу штетност по здравље грађанства, од већ постављених ветрогенератора. О том аспекту смо упознати преко публикованих пројеката о ветропарковима, у којима је истакнуто оно што надлежни негирају. Занемарују близину постављених ветрењача, јер постоји основана сумња да су преблизу насељу, ван законских оквира. Брига о становништву до сада није била јача страна, јер је читав град угрожен, нажалост, немарним односом према начину обезбеђивања пепелишта и одлагања гипса.
Отуда, сматрају да се покретањем Ветропарка угрожавају елементарна уставна и људска права и, између осталог, поручују: – Напредак Србије се, за нас који волимо своју државу, не заснива на плановима који подразумевају нестајање једног града или се варамо? Ово је јавни позив да се обратите обичним људима који сада бране своје домове и своје постојање.
А. М.