Ово је осма година откако се у Костолцу учи словеначки језик у оквиру костолачког Огранка Друштва Словенаца „Сава“. Часови су за кориснике бесплатни захваљујући финансијској подршци коју пружа Република Словенија у оквиру Канцеларије за Словенце у иностранству и по свету, Министарства за образовање, науку и спорт и Министарства за културу Републике Словеније. 

Како наводи председник Друштва „Сава“ у Костолцу Саша Радић, наставни план и програм, уџбенике, као и образовање наставног кадра одређује Завод Републике Словеније за школство, а додатну наставу словеначког језика и културе прописује Министарство за образовање, науку и спорт Републике Словеније. 

– Према подацима Министарства за унутрашње послове Републике Словеније, 14. јануара 2014. године, у Србији је било 6.805 словеначких држављана са сталном пријавом боравка. Канцеларија Владе Републике Словеније за Словенце у иностранству оцењује да у Србији живи око десет хиљада људи словеначког порекла, истиче Радић и додаје: 

– Додатна настава словеначког језика намењена је дијаспори, за коју у словеначком језику постоје три термина: замејци, изсељенци и здомци. Значење ова три појма дефинисано је чланом 2. Закона о односима Републике Словеније са Словенцима ван њених граница (Службени лист Републике Словеније 43/06 и 76 (10). Замејци су аутохтони становници одређене земље који су након промене граница у одређеном историјском периоду остали ван граница матичне државе. Здомци су особе које привремено живе и раде у иностранству. Изсељенци су особе које у иностранству живе стално, више генерација. Замејци и здомци су у активном контакту са матицом, док је код исељеника тај однос доста слабији, односно варира од интензивног до скоро никаквог, нарочито ако је у питању трећа или четврта генерација исељеника. 

Циљ допунске наставе словеначког језика јесте очување и развијање језика, као и очување националног идентитета и културне традиције домовине. Часови од укупно 15 сати недељно, организовани су за децу и одрасле, зависно од њихове старосне групе и предзнања словеначког језика. 

– Полазници допунске наставе не уче само словеначки језик, већ се упознавају са историјским, географским, социолошким, етнолошким особеностима Словеније кроз разне радионице, екскурзије, предавања, летње/зимске школе језика у Словенији. Такође, учествују на бројним приредбама, прославама, културним празницима и различитим друштвеним манифестацијама, каже председник Саша Радић, наглашавајући да је 15. децембра успешно завршено прво полугодиште осме године учења словеначког језика, које је органозовано у Техничкиј школи са домом ученика „Никола Тесла“, у Костолцу.

А. М. 

Share.

Comments are closed.

Skip to content