На Дан јединства, слободе и националне заставе крај Споменика српском војнику у Пожаревцу, обележено је сећање на почетак пробоја Солунског фронта у Првом светском рату.
Помен српским војницима на 104. годишњицу почетка пробоја, држао је свештеник СПЦ Влада Кочабер.
Венце крај Споменика у Косовској улици положили су представници Војске Србије, Полицијске управе, Града Пожаревца, Браничевског управног округа, Градске општине Костолац, Удружења за неговање традиција срспких ослободилачких ратова до 1918. године, Удружења потомака ратника и Градског одбора Српске напредне странке.
Испред Града Пожаревца венац су положили градоначелник Саша Павловић и председник Скупштине Предраг Мијатовић, а у име Градске општине Костолац председник Општине Серџо Крстаноски и председница Скупштине Милена Церовшек.
Минутом ћутања одата је почаст погинулим српским ратницима.
На тренутак када је почетком пробоја солунског фронта означено ослобађање Србије и крај највећег рата до тада, подсетио је Србислав Стојановић, председник Удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године.
-На данашњи дан 1918. године почео је пробој Солунског фронта. У овом пробоју српска војска је имала одлучујућу улогу. За 45 дана, 3. новембра, српска војска је на челу са краљем Петром и престалонаследником Александром ушла у Београд. Пробоју солунског фронта претходила је славна епопеја на Церу и Колубари, затим албанска голгота, опоравк српске војске на Крфу и стална борба са савезницима да се дозволи почетак пробоја солунског фронта, Најзад, 15. септембра 1918. године у раним јутарњим часовима започета је артиљеријска канонада и затим пробој пешадије који је био толико силовит да је за 10 дана бугарска војска на литицама Кајмакчалана потписала капитулацију и додао:
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је поклоновши се сенима јунака нагласио:
-Управо овај догађај који је највећа манифестација љубави једног народа према својој земљи узет је као Дан српског јединства, слободе и националне заставе. Поред многих светлих датума наше историје, сматрам да пробој Солунског фронта и јуриш ка мајци Србији најбоље осликава национални понос. Градоначелник је позвао на јединство и слогу које једино воде у напредак:
-Наша застава која је током ослободилачких ратова Србије увек остајала у рукама наших барјактара, данас је у нашим рукама. Преци су нам је предали поносито и неокаљану у завет да тако и остане. Данас смо том завету додали још један, а то је да се под том заставом окупи што више нас, оних још нерођених и оних који су отишли из Србије.
О значају овог датума за слободу и формирање нове државе, говорила је професор историје Душица Пантовић. Писмо војника са фронта из романа „Време смрти“ Добрице Ћосића читала је ученица Пољопривредне школе Јелена Марковић.
Д. Д.