„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Помоћ албанским породицама – 21. новембар 1946. 

Пожаревачки Одбор за прикупљање хуманитарне помоћи за пострадале Албанце у рату, организовао је три приредбе. Приређене су у сали Окружног народног позоришта, у Сидикалном дому и у гимназији. У сали позоришта одржан је краћи говор о борби албанског народа за мир и демократију, а потом је изведен програм у коме су, поред чланова позоришта учествовали квартет „Абрашевић“ и хор и оркестар гимназије. Први рејон прикупио је 12.981 динар, други 7. 600, трећи 11.213 динара и четврти 7.600 динара. Фудбалско друштво  ,,Млади радник“ приложило је 3.009 динара, а град  Пожаревац, без синдиката 42.714 динара. Средства су, преко Окружног одбора фронта, прослеђена Главном одбору у Београду.

 Јесењи крос „Победа народа“ –  23. и 24. новембар 1946. 

 У Пожаревцу је одржан јесењи крос под називом ,,Победа народа“. Првог дана такмичења учествовали су ученици гимназије и трговачке академије, радници ложионице и текстилни радници. У трци на стази од 1.000 м. први је стигао Драган Николић, ученик гимназије, а на 2.000м. тријумфовао је Ђорђе Девић, радник ложионице. Другог дана, на стази од 1.000м. први су трчали борци ЈА са пуном ратном опремом. Први је стигао Станко Куличанин, за њим Милорад Старчевић и трећи Светозар Делић. На стази од 1.500м. трчали су борци ЈА без ратне опреме, победили су Милан Ђурић и Бранко Русовић. У категорији жена у трци на 600 м. прва је на циљ стигла Невенка Ђурић. Спортисти ФД „Млади радник“ и осталих друштава трчали су 2.000м, победио је Радоје Миљковић, други је био Момир Луковић, а трећи Војислав Васић. У најзахтевнијој трци на 3.000м. такмичили су се борци Југословенске армије од којих ни један није одустао, сви који су кренули са старта, стигли су на циљ. 

Адвокат и судија основали певачко друштво   –  26. новембар 1909. 

 Залагањем адвоката Жике Илића – Средњевца и судије Ивана М. Николића као  и још неколико млађих трговаца и чиновникау, у Пожаревцу је основано Певачко друштво под називом „Зора“. Састојало се од мешовитог хора под управом капелана Вацслава Ведрала. Недељом и празницима чланови Зоре певали су у цркви на литургијама. 

 Припремио З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content