Анти-Милеров хормон представља златни стандард у процени оваријалне резервне јајника, која описује број и квалитет преосталих ооцита у јајницима.

АМХ хормон производе репродуктивна ткива, код мушараца тестиси, код жена јајници. Његова улога и његов ниво варирају у зависности од пола и старости. 

Kод мушкараца, овај хормон блокира још у ембрионалној фази развој Милерових канала из којих настају женски полни органи и истовремено стимулише развој мушких репродуктивних органа.  Ниво овог хормона код мушкараца остаје повишен до пубертета, а након тога почиње да опада. 

Kод девојчица, ниво АМХ је низак до пубертета, а након тога јајници почињу са производњом овог хормона. Највиши ниво је током репродуктивног периода жене. АМХ код жена луче фоликули, а како се временом број фоликула смањује, опада и ниво АМХ. Након менопаузе ниво хормона је немерљив.

АМХ хормон је значајан тест који може да се одређује код процене статуса јајника, као део процене неплодности и протокола потпомогнуте оплодње, код процене статуса менопаузе, код скрининга синдрома полицистичних јајника, код мушкараца у циљу дијагностике сексуалних аномалија, код пацијената са туморима јајника.

Посебна припрема за ову анализу није потребна. Пожељно је да узимање узорка не буде непосредно након оброка. Узорковање можете извршити у лабораторији, МеДиа Пожаревац, која се налази у Његошевој улици број 9. Резултати су готови истог дана.  

Са годинама, број јајних ћелија постаје све мањи, самим тим и ниво АМХ хормона нижи, па је процена резерви јајника и њиховог репродуктивног потенцијала важна у општој популацији жена које имају 35+ година.

Вредност АМХ не зависи од телесне тежине, начина живота, исхране, употребе алкохола.

Вредности овог хормона су релативно константне током менструалног циклуса, па се може мерити било када. Орална контацепција може да смањи ниво овог хормона, а супресивни ефекат нестаје након 3-6 месеци.

Повишене вредности овог хормона могу да се појаве код жена које имају синдром полицистичних јајника, а ниске вредности указују на мањи број јајних ћелија, мања је оваријална резерва и самим тим мања је учесталост остварених трудноћа.

Share.

Comments are closed.

Skip to content