Општина Голубац у последњих десетак година реализовала је  бројне пројекте у оквиру прекограничне сарадње са Румунијом, а у току су припреме и за изградњу  моста преко Дунава који ће  још више приближити  два народа. Изградњу моста недалеко од Голупца, који ће повезивати Голубац и румунску општину Kоронини, покренута је на основу потписане заједничке иницијативе од стране  Општине Голубац  и  Општине Kоронини крајем јула ове године и којима се придружиле још пет румунских општина.

После три месеца од потписивања ове иницијативе општина Голубац је у сарадњи са Грађевинским факултетом Универзитета  у Београду израдила идејно решење за будући ,,Мост пријатељства’’.

Ово идејно решење представљено је у Голупцу   многобројној румунској делегацији као и представницима  Града Пожаревца и општина Kучева, Малог Црнића, Жагубице, Жабара, Петровца на Млави и Мајданпека.

Изградњом моста отворио би се и нови гранични прелаз.

 -Изградњом моста за око милон људи са обе стране Дунава би било омугућено лакше и брже кретање и допринело би унапређењу сарадње у многим областима, привредно – економској, на пољу културе и туризма. Посебан разлог је успешна сарадња на многим пољима и дугогодишње пријатељство између два народа, рекао је председник привременог органа Општине др Небојша Мијовић приликом презентације идејног решења за будући ,,Мост пријатељства’’ у Голупцу.

Идеја је утемељена на чињеници да се од Пожаревца до Голупца гради брза саобраћајница, те да је у плану њен наставак до Неготина. Управо на брзу саобраћајницу наслањао би се нови мост који би се градио испод Голубачке тврђаве са српске стране и на подручју општине Kоронини у Румунији, с друге стране Дунава. Дунавски мост значио би отварање и новог граничног прелаза између Србије и Румуније чиме би се створили предуслови за већу размену људи, робе и капитала првенствено између Браничевског и Борског округа и округа Kараш – Северин у Румунији.

            -Изградња моста  на Дунаву је важан капиталан пројекат за Голубац и три наша  округа, као и 15  румунских општина и њихова два Округа. Број око милион становника који гравитира са обе стране Дунава и ширина између две обале од 370 метара, брза саобраћајница која долази до Голупца су добри услови за већи  промет роба, људи и услуга између наше две државе, истакао је др Мијовић.

Друга важна ствар јесте да од Смедерева до Kладова не постоји тако чврста веза преко Дунава, што је добар аргумент да се на тој деоници пута направи још један мост, нагласио  је председник Привременог органа општине Голубац  др Мијовић, који је и додао  да је Влада Србије већ упозната са овом иницијативом.

       Идејно решење моста, који је представљен гостима, израдио је проф. др Бошко Стевановић професор на Грађевинском факултету Универзитета  у Београду који је рекао да је мост дужине 370 метара И да ће његова  изградња коштати од 35 до 40 милиона евра.

          – Наше неке геодетске подлоге на месту где треба да буде изграђен мост са наше и румунске стране показују да је овде дубина Дунава негде од 50-60 метара, где не долазе у обзир никакви стубови у води, па сам се одлучио за овакво решење да се мост простире са једне на другу обалу. Мислим да је ово решење коректно, а ако буде дошло до реализације ове идеје мишљења сам да треба направити међународни конкурс који би можда показао  и  неко друго.

Румунски представници били су једногласни у томе да ће нас Дунав на овај начин спајати, а не раздвајати. За Румуне би мост био од изузетног значаја пре свега због транспорта роба који би појефтинио, али и туристички и културно.

                                                                                                  Љ. Настасијевић

Share.

Comments are closed.

Skip to content