Зимски период у који се улази, увек доноси опасност од обољевања вирусом грипа, чак и епидемија. За сада, у Србији је тек забележен први случај оболелог од грипа у Новом Саду. По речима др Радета Зечевића, специјалисте опште медицине Дома здравља у Пожаревцу, за две до три недеље очекује се да се вирус појави и на подручју Пожаревца и околине:
-Вирус грипа се иначе, углавном очекује крајем децембра, у јануару, па и фебруару. Тада је уобичајено, сваке године највећа активност вируса грипа.
Вакцинација против сезонског грипа, креће средином октобра и потребне су две до три недеље да се створи одређени имунитет:
-То је период када је најидеалније да се људи вакцинишу. Још увек није касно, и важно је да се зна да вакцина има на залихама. У Србији је генерално, нажалост, одзив слаб. Међу старијима од 65 година само 15 одсто људи је вакцинисано што је поражавајуће. На западу те бројке су преко 50 до 60 одсто. Међу вакцинисаним рецимо, и здравствених радника је много мало, тек око двадесетак одсто, а требало би сви да буду. Вакцине се препоручују и за децу од 6 месеци и старију, трудницама такође, старијим особама и особама са коморбидитетима, препоручују су људима који код куће имају чланове породице са инсуфицијенцијама … Свако би практично требало да се вакцинише, каже др Зечевић.
Униформе за Службу хитне помоћи
Град Пожаревац донирао је нове униформе за здравствене раднике Службе хитне помоћи и ових дана оне треба да стигну. Потписан је уговор за 56 униформи колико има радника Хитне помоћи у Дому здравља.
Вакцина, главна мера превенције
Др Раде Зечевић, специјалиста опште медицине подсећа да је грип инфекција респираторног тракта са симптомима повишене температуре преко 38 до 41 степена:
-Температура нагло настаје, готово да може да се одреди тачан сат када се пацијент разболео. Вирус је праћен боловима у костима, мишићима, главобољама, некада сувим кашљем, болом у грлу, губитком апетита. Касније може да дође до компликација, упале плућа али и других здравствених проблема. У свету на годишњем нивоу буде негде од три до пет милиона хоспитализација због вируса грипа и компликација, негде од 250.000 до 600.000 смртних случајева чак. То су велике бројке, то је штета по здравље и трошак за здравство. Зато су ту битне мере превенције, а вакцинација је главна превенција.
О тренутном стању и инфекцијама које се најчешће јављају, др Зечевић каже:
-Примећен је пораст респираторних инфекција, то су генерално мешане инфекције. Вируса грипа још увек нема. Што се тиче других вируса, заступљени су стомачни. Вируса короне такође има, спорадично, не нешто пуно и забрињавајуће. Лекар у општој служби дневно у просеку прими око 40 пацијената на преглед. Неких десетак посто су пацијенти са респираторним тегобама. Већини њих се прегледа и збрињава. Није било нешто потреба за хоспитализацијама. Када дође до епидемије грипа, онда буде и већи број хоспитализација са компликацијама који прате овај вирус.
Др Дејан Миленковић, директор Дома здравља о превентивним прегледима:
-У недељу, 12. новембра организовани су превентивни прегледи у Дому здравља код лекара опште праксе. Одређивана је висина, тежина, боди маса и индекс пацијената, мерен је притисак и пацијенти су могли у лабораторији Медицине рада да одраде лабораторијске анализе гликемије, липидног статуса и гликолизирани хемоглобин. Одзив на ове прегледе је био мало мањи него приликом првог пута.
Др Дејан Миленковић, педијатар и директор Дома здравља додаје да у последње време има оболеле деце са сувим кашљем. Апелује на родитеље да ако кашаљ траје дуго, доведу дете код педијатра да би се утврдило да није реч о великим кашљу (пертутису). Тестирање се ради у Заводу за јавно здравље у Пожаревцу и бесплатно је за децу.
Д. Деурић
1 коментар
Trovači farmaceutske mafije.