„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања,  подсећа или  упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Председник Општине преке нарави –9. јануар 1933.

 У највећој беди умро је Ђура Петковић ,,Будимац“, председник Занатлијског удружења, а током окупације Пожаревца председник Општине (1915). Рођен је у Будиму код Пеште у коме је изучио ,,шлосерски занат“. Пореклом је Србин. Био је добровољац у рату 1875. када је Србија објавила рат Турској. После рата пресељава се у Пожаревац где ради изучени занат и полако стиче свој иметак. Као добар мајстор, учествовао је у јавном животу и много радио за напредак занатлија. Његов велики допринос је што је преко Општине успео да добије бесплатан плац за градњу зграде изложбе и Занатлијске школе, а преко окружног начелника да обезбеди потребан кредит. Као председник Општине многима се замерио због своје преке нарави.

Локација Пожаревца подводна и блатњава – 12. јануар 1871.

Ранко Алимпић, начелник Округа пожаревачког по струци санитетској, поднео је извештај-опис положаја Пожаревца, који је саставио Јован Димитријевић, физикус пожаревачки. У извештају се, поред осталог наводи: ,,Варош Пожаревац лежи испод брда Сопот на равници, два сата северно од Дунава и пола сата западно од Мораве удаљен … Место где је Пожаревац насељен, врло је подводно и блатњаво, јер вода, сливајући се са брда нема куда да отиче и сва у вароши остаје, стога би се разне и опасне болештине у овој вароши појављивале, кад не би чести ветрови, ваздух чистили. Варош је ова такође изложена поплави од стране Мораве.“

Град добио смучарски клуб  – 12. јануар 1935.

Соколско друштво из Пожаревца основало је први смучарски клуб, а већ 10. фебруара 1935. организовано је прво скијашко такмичење у Пожаревцу. Старт скијашке стазе је био на Чачалици, а циљ код Саборне цркве. Дужина стазе била је 12 км. Пре такмичења, учесници су морали да донесу лекарска уверења, односно потврду о извршеном прегледу. Победник је на поклон добио скије у вредности од тадашњих 350 динара.

Отворено „Читалиште“ – 14. јануар 1847.

У Пожаревцу је отворена јавна библиотека под називом ,,Читалиште“, а само је Београд 1846.  пре Пожаревца имао јавну  библиотеку.  Пожаревачко ,,Читалиште“, сем Болнице и Касарне је најстарија установа у Пожаревцу. Од свог оснивања ,,Читалиште“, као најстарија установа, највише провела по кафанским зградама, једно време у Општини, потом у згради некадашње кафане ,,Војник“ и данас у левом крилу Градског здања у Дринској улици у просторијама некадашње поште.                                                                                                                                                                      Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content