Значајна признања као и дванаестогодишњи успешан рад на узгоју разнородног саксијског цвећа по чему су постали познати не само у округу већ и широм Србије, довео нас је у Лучицу да упознамо тајну успеха брачног пара Весна и Драган Стаменковић за чији породични надимак Лебанац многи мисле да је друго презиме.

До домаћина нисмо лутали, јер у Лучици свако зна где је Лебанац: у насељу Поповчић, после цркве лево, пре школе  опет лево и стижемо. Овде се на 70 ари плаца уздижу пластеници, али посебно нас је изненадио мини зоолошки врт који Стаменковићи имају.

-Овде узгајамо паунове, кокице, препелице, кикирезе… кажу Драган и Весна поздрављајући се са нама.

Занимљиво је да је Драган рођен у Лебану, одакле потичу надимак и име расадника „Лебанац“. Весна је одрастала у Милатовцу крај Жагубице а упознали су се и заволели у Пожаревцу.

-Драган је тада радио на грађевини, ја сам завршила Гимназију и као подстанар живела у Пожаревцу припремајући се за упис на факултет. Једног дана смо се срели у граду а већ сутрадан поново видели код заједничких пријатеља што је било довољно да се зближимо и останемо заједно. Најпре смо живели у Пожаревцу, потом у Великом Градишту, Влашком Долу а када смо стекли материјалне услове купили ову кућу у Лучици, прича нам Весна Стаменковић.

Није ни сањао о узгоју цвећа

Драган је рођен 1972. године у Лебану. Са браћом Бојаном и Гораном одрастао је у породици Томислава и Љиљане Стаменковић. По основној школи уписао је за машинбравара, али је занимљиво да се по школовању опредељује за зидарски занат радећи широм земље.

-Уз поменута два заната ни на крај памети ми није било да ћу једног дана да се бавим садњом и гајењем цвећа. Чињеница је да су родитељи имали башту са поврћем, а сам са браћом углавном помагао око заливања и брања. Да ми је као клинцу неко казао „Драгане, ти ћеш једног дана да будеш цвећар“, богами, чудно бих га погледао, јер у то време у мом окружењу о цвећу зна се бринуле су мајка, бабе, тетке … углавном жене, уз осмех каже Драган Лебанац.

ОД ПАРАДАЈЗА ДО ЦВЕТНЕ ОАЗЕ

Након што су се скућили, Драган је у дворишту подигао пластеник у коме су заједнички гајили парадајз чиме су употпуњавали кућни буџет. Робу су возили на пожаревачки кванташ где је Весна продавала поврће док је Драган ишао да ради грађевину а по завршеном послу долазио по супругу и одлазили кући да уберу и припреме робу за наредни дан.

-Како је посао почео да се развија, пријавили смо се као пољопривредно газдинство, а ја својеручно направио још пар пластеника. Имајући у виду да су купци почели да долазе по робу, многи су питали зашто не узгајамо и цвеће. Пошто Весна и ја радимо све заједно, донели смо одлуку да се опробамо и у овој производњи, каже Драган који је контактирао своју сестру од тетке Весну Петковић чија је једна од активности била управо узгој украсног биља.

-Од ње смо добили основна упутства, каталоге и усмерења коме да се обратимо за семе а међу првим врстама цвећа које смо почели да гајимо биле су девојачко срце, петуније и лепи Јова. За нас је то био тежак период, велико улагање, нешто смо морали да позајмимо али нисмо одустали. Кренули смо 2012. године, а као што видите данас је овде чак 14 пластеника са 54 врсте цвећа намењених баштама и балконима и о свакој знамо све до најситнијих детаља.

За потребе расадника „Лебанац“ ови вредни људи годинама конкуришу и добијаЈу наменска средства од Града Пожаревца којима обнављају простор у коме узгајају цвеће, а на питање како тече циклус рада кажу:

-Већ у августу почињемо да сејемо цикламу која ће се пред купцима наћи пред 8.март. После крећу белагоне, мушкатле а новембар и децембар резервисани су за девојачко срце, лепог Јову, петунију, каравио, објашњава домаћин који семе али и најквалитетнију земљу увози из Холандије, Словеније и Немачке.

Љубав не зна за границе

Весна је рођена у Петровцу на Млави а детињство провела уз оца Димитрија мајку Веру Стевић у селу Милатовац недалеко од Жагубице.

Након основне школе завршила је Пожаревачку гимназију и стекла знање сарадник у природним наукама. Амбиције да настави школовање и стекне академско звање на неком од београдских факултета утопиле су се у љубав и заједнички живот са Драганом.

Током летњег периода пластеници се хладе природно, путем промаје када се отварају такозвани луфтери а зими се на дрва и угаљ греје вода која је пластичним цевима спроведена, док се температура подешава у зависности од биљке до биљке.

-Наш дан почиње око 7,30 када попијемо кафу и траје до 18 сати, али у време зимског периода када смо кући и радимо у пластеницима. Током продајне и изложбене сезоне дан нам траје много дуже и нема времена за кафу и одмор. Тада смо усмерени на то да очувамо свежину и здравље сваког расада цвета и он тако стигне до купца а често у кућу уђемо после поноћи. Велики је број људи који долазе овде тако да и њима треба посветити пажњу, дати прави савет и омогућити да виде како се ради са цвећем када их почастимо ракијом „Љубимица“ из нашег подрума, објашњава Весна.

Rent а цвет

-Наши пријатељи су 2018.године приређивали свадбу, али нису имали адекватно цвеће у дворишту и на балконима куће. Ми смо донели своје саксије и потрудили се да простор украсимо на најлепши начин чиме су били презадовољни и пријатељи али и гости. Тада смо дошли на идеју да тржишту понудимо овај вид украшавања простора и, колико знам, једини смо у Србији који се баве такозваним rent a цветом. Све припремамо у складу са захтевима наручиоца и самог простора, док је велики изазов аранжирати и улепшати амбијент живим а не резаним цвећем, каже Весна.

За овај вид украшавања битни је јавити се на време и посаветовати, док је најбоље сусрет заказати на један од телефона: 064 320 65 84, 064 36 77 495 и 012 566 810.

У шпицу сезоне долазе деца из села и комшије да помогну, а занимљив податак је да су Стаменковићи тек након једне деценије, прошлог лета, први пут отишли на одмор у Олимпик бич. Расадник „Лебанац“ сарађује са бројним узгајивачима цвећа из Србије, док редовну едукацију обављају преко добављача. У граду су познати као редовни сарадници Удружења „Љубимац“, цвећем улепшавају хиподpом у дане Љубичевских коњичких игара, сарадници су акције „Бирамо најлепше двориште“ а учествују и као излагачи на Међународном сајму хортикултуре у Београду. И овог маја „Лебанац“ је цвећем оплеменио чувено Колективно венчање у Београду.

-Знате, Драган и ја смо се такође венчали на овој манифестацији и 2022.године рекли судбоносно ДА са бројним паровима из Србије, открива нам Весна.

Интересујући се за тајну неговања цвећа када је оно већ у нашем дому и дворишту од Весне и Драгана смо добили драгоцене савете, а на крају сусрета тајну свог успеха овај брачни пар објаснио је овако:

-Волимо цвеће и гајимо га пуног срца из душе. Ништа није тешко када се воли!

Влада Винкић

Share.

Comments are closed.

Skip to content