Гости на манифестацији

У Пољани, селу надомак Пожаревца, 18. и 19. августа одржавају се по 22. пут Сестрољински дани Преображења. Ова манифестација осмишљена је и организована са циљем да се сачува изворно народно стваралаштво и бројни духовни садржаји, на светом месту, православље уздигне на још виши ниво и сачува српска традиција саборовања.

СРПСКА ТРАДИЦИЈА САБОРОВАЊА

Веома садржајан сценски програм пратио је и бурним аплаузима подржао велики број посетилаца, међу којима су били чланица Градског већа Марија Влајовић, секретар Скупштине Града Пожаревца Анђелка Оташевић, директор Туристичке организације Града Пожаревца Василије Балдић, представници цркве, Војске Србије…

Црква Светог Вазнесења Господњег била је претесна за изузетно велики број верника пристиглих да присуствују празничном бдењу, 18. августа, а сутрадан следи Преображенска литургија и освећење новог грожђа.

Церемонијал свечаног отварања започет је химном „Боже правде“ и наступом најмлађих чланова фолклорне секције КУД-а „Младост“ Пољана, који су се представили кореографијом „Погледајте Јована“.

Смотра је по традицији прилика за надигравање фолклорних ансамбала, а у програму ове године учествују културно – уметничка друштва из Алексинца, Велике Плане, Бољевца и Пољане, као и Плесни студио „Ројал“.

Гости су могли да посете изложбу слика учесника колоније, Удружења „Мир – Мар“ из Пожаревца. Такође, биће одржан и концерт народне музике на коме ће наступити Мики Гајић, Катарина и Милица Милић и оркестар Бобана Живковића.

ОДБРАНА ДУХОВНИХ ВРЕДНОСТИ

Двадесет и друге Сестрољинске дане Преображења отворила је чланица Градског већа задужена за културу, туризам, друштвене делатности и социјална питања Марија Влајовић, нагласивши да ова и манифестације сличне њој, не дозвољавају млађим генерацијама да забораве наслеђе својих предака и традицију коју је српски народ вековима стварао.

Марија Влајовић

– Више од две деценије, тачније, по 22. пут, сабирамо се у Пољани да би прославили један од великих Христових празника. Та чињеница понајвише говори о добрим људима који се овом манифестацијом, као и са Ускршњим етно фестивалом, налазе на првој линији одбране наших духовних вредности.

– На том путу праведника, добри домаћини и домаћице корачају заједно са својим духовником, оцем Радетом. Тиме се овде на делу приказује значај наше Српске православне цркве која је увек била уз народ у временима великих изазова као што је ово. Важније од данашњег обележавања овог празника јесте наш циљ да овакве дане оставимо у наслеђе и нашим потомцима, да прославу Преображења Господњег наставе довека, истакла је Марија Влајовић.

У ЗАЈЕДНИЦИ СА НАРОДОМ И ЦРКВОМ

У име домаћина, окупљенима се обратио протојереј ставрофор Радослав Вукосављевић, који је између осталог рекао да ће празник Преображења бити прослављен онако како и доликује, у заједници са народом и црквом.

Он је подсетио да порта манастира Сестрољин и црква Вазнесења Господњег постоје ради народа и да је један од циљева организатора приликом покретања ове манифестације био да на једном месту, у првом реду, окупи велики број младих.

Протојереј ставрофор Радослав Вукосављевић

– Време доноси неке новине, па смо заједништво и радост заједнице заменили индивидуалним задовољствима. Христос је још на Тавору рекао да само у заједници можемо опстати и преобразити се. Нама је потребно то преображење како би постали  бољи људи него што јесмо. Чини ми се да нас је много задесило недаћа кроз историју, али највише Србин се отуђио од Србина. Много је лако данас наметнути многе ствари са запада и са истока, једино је тешко одржати оно што је наше, што нас чини вечним, трајним и увек надасве добрим људима.

– Српски опанак је симбол и херојства и игре и заједништва. Српско коло увек се вијорило и када је неко рођен, и када је у војску одлазио и када се крштавао и венчавао и на многим гозбама. Наша жеља је да то задржимо и остане као успомена и спомен на наше претке који су живели ради нас. Трудимо се да нашој деци пружимо пре свега, узор у љубави, истини, поверењу и поштовању. Вредећемо много више када се окупимо као што су се некада око огњишта окупљали у једној кући са много чланова и сви су слушали историјске приче, песме и савете. Надам се да ће ова деца да буду ти који ће ширити љубав и пријатељство, рекао је између осталог отац Раде.

Захвалнице за сарадњу додељене су Центру за обуку копнене војске у Пожаревцу, КУД-у „Драган Живадиновић“ из Малог Извора (општина Бољевац), Центру за културу „Масука“ из Велике Плане, Плесном студију „Ројал“, секретару Скупштине Града Пожаревца Анђелки Оташевић и чланици Градског већа Марији Влајовић.

Програм су отворили најмлађи чланови КУД-а “Младост” из Пољане

Ову културно – духовну светковину по традицији организовали су Црквена општина Пољана, Месна заједница села, КУД „Младост“, Етно секција Пољана, Центар за културу и Туристичка организација Града Пожаревца, под покровитељством Града Пожаревца.

Дарко Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content