На подручју Браничевског управног округа регистрована је афричка куга свиња, болест нарочито опасна за домаће и дивље свиње. Kод ове болести не постоји могућност лечења нити превентивне вакцинације, а многобројни су начини преношења (заражена храна и вода, превозна средства, одећа и обућа, предмети и опрема, оболеле свиње, лешеви угинулих и закланих свиња, инсекти, глодари). У случају појаве ове заразне болести нужно је убијање свих свиња на газдинству, нешкодљиво уклањање и дезинфекција у складу са решењем Министарства пољопривреде, а власницима се исплаћује надокнада за насталу штету.
Вирус опстаје дуже од три године
Узрочник афричке куге свиња је изузетно отпоран и дуго остаје инфективан у месу и месним прерађевинама пореклом од оболелих животиња. У замрзнутом месу вирус опстаје и више од три године, у сувом месу и дуже од једне године.
Афричка куга свиња утврђена је у популацији домаћих и дивљих свиња на територији Браничевског и Подунавског округа и присутна је већ две године.
Епизоотиолошком анализом утврђених случајева АКС закључено је да се вирус ширио из популације дивљих ка домаћим свињама, а затим на контактна газдинства. Тренутна жаришта налазе се на територији градова Пожаревац и Смедерево и општина Мало Црниће, Жабари, Петровац и Жагубица.
Ветеринарски специјалистички институт „Пожаревац“, у сарадњи са теренском ветеринарском службом, ловачким удружењима, локалним самоуправама, а под надзором Републичке ветеринарске инспекције, свакодневно на терену активно спроводи мере за откривање и спречавање даљег ширења афричке куге свиња.
Такође, спроводи се мониторинг на афричку и класичну кугу свиња, у складу са посебним прописима Управе за ветерину. Међутим, постоји реална могућност присутности још лешева дивљих свиња (неприступачан терен, шума, високо растиње, уочени брлози у непосредној близини), као и болесних, инфицираних дивљих свиња у ловиштима, што представља велику опасност за домаће свиње и свињарску производњу. Неодговорни власници не пријављују појаву болести свиња, одлажу лешеве угинулих свиња на јавним површинама, што све доприноси даљем ширењу заразе.
У циљу смањивања ризика од даљег ширења афричке куге свиња и великих економских губитака, неопходно је да сви држаоци свиња чувају своје свиње затворене, не хране их помијама, спрече директан контакт својих животиња са дивљим свињама,користе посебну одећу, обућу и опрему у раду са свињама, поставе дезобаријере испред објеката у којима су животиње смештене.
Обавезне пријаве стања и угинућа
Из пожаревачког Ветеринаско специјалистичког центра апелују на власнике свиња да пријаве поремећаје здравственог стања свиња надлежној ветеринарској станици и ветеринарској инспекцији, као и угинућа како би се у што краћем року спровеле све законом прописане мере.
Заједничким радом свих учесника, уз поштовање законских прописа, обезбеђује се смањивање штете и доприноси очувању свињарске производње, што је свима у интересу.
Постоји могућност контролисаног клања свиња, које се врши под надзором ветеринарске инспекције у смислу клања здравих свиња, уз претходно извршен клинички преглед и лабораторијско испитивање и добијање негативног налаза. Трошкови узорковања и лабораторијског испитивања иду на терет Министарства пољопривреде.
Уколико се држаоци свиња баве ловом, после контакта са дивљим свињама, власници морају сву одећу и обућу темељно да оперу и дезинфикују. Ловци, као изузетно важна карика у ланцу спровођења свих наведених мера су у обавези да свако обољење или угинуће дивљих свиња, обавезно пријаве надлежном ловном и ветеринарском инспектору, што се односи и на држаоце домаћих свиња, наглашавају из Ветеринарско специјалистичког института „Пожаревац“.