Мехураста гар кукуруза се јавља сваке године, захвата све биљне делове кукуруза, посебно клип. Патоген може проузроковати заразу све док се биљка развија.

Симптоми болести се испољавају у виду мехурастих израслина, тумора или гука које су различите величине и облика. У почетном стадијуму, тумори су сребрно бели, са глатком опном. Сазревањем, они добију тамну боју, пуцају и из њих се ослобађа велика количина хламидоспора, помоћу којих се патоген размножава.

     Визуелним прегледима усева на више локалитета, уочено је присуство мехурасте гари на клиповима кукуруза (Ustilago maydis). Мехураста гар кукуруза напада све надземне делове биљке, али је формирање тумора најчешће на клипу. Формирање мехурастих израслина, односно тумора сунђерасте конзистенције, специфично је за меристемско ткиво. Појава симптома јаче је изражена у условима већих падавина након суша када се меристемско ткиво нагло активира, па долази до убрзаног раста. Тада поједини клипови у целости могу бити захваћени болешћу.

      Гуке и телеутоспоре које доспеју на земљу представљају извор заразе за наредну годину. Презимеле телеутоспоре клијају у пролеће, а настале споре разношене ветром и доспевањем на младе биљне делове заразу остварују директним продором у епидермалне ћелије. Оптимални услови за остваривање зараза су температуре од 26-28°C, због чега је и појава симптома израженија у другом делу вегетације, када биљке достигну 30-50 cm.

     Обзиром на то да се патоген не преноси семеном, и да је једини вид одржавања патогена телеутоспорама на парцелама, пољопривредним произвођачима се препоручује: уклањање заражених клипова пре ослобађања телеутоспора, примена трогодишњег плодореда, као и оптимално ђубрење како би се избегао интензиван пораст у најосетљивијим фазама раста према овом патогену.

 

                             Виолета Станковић, мастер инж.заштите биља у ПССС Пожаревац

Share.
Leave A Reply

Skip to content