На подручју Србије засади бресака и нектарина се још увек налазе у фази мировања. Међутим, код појединог сортимента где вегетација сваке године креће најраније очекује се почетак бубрења пупољака. У тој фази и у влажним условима, може доћи до остварења инфекције која је узрочник коврџавости листа брескве (Taphrina deformans).

Коврџавост листа брескве Taphrina deformans је најучесталија и најзначајнија болест брескве и нектарине. Код нас се јавља сваке године и за њу је карактристично што након остварења инфекције не постоји начин да се зараза спречи. Може да нанесе огромне штете, пропадање лишћа, плода, смањење родности за наредну годину, а може да доведе до исцрпљености воћака, које остају подложне измрзавању и нападу других патогена, што све наведено доприноси краћем животном веку брескве.

Зараза се обично дешава кадa je у време бубрења пупољака топло и кишовито време. Критични период за примарну инфекцију брескве је од почетка бубрења пупољака, па до појаве зелене тачке, а за остваривање инфекције је потребна довољна количина влаге. 

Не сме се дозволити да болест „букне“ јер ако се то деси касније неће помоћи ни честа прскања која ем што повећавају трошкове, угрожавају здравствену безбедност оних који такве плодове једу, а загађују и земљиште, воду и ваздух.

У заштити од ове болести најважнија су превентивна прскања у два наврата:

  1. у фази бубрења пупољака – тзв. зимско прскање обавља се 14 – 20 дана пре кретања вегетације бресква препаратима на бази бакра и
  2. након фазе бубрења пупољака па до цветања – превентивна заштита се обавља фунгицидима на бази активне материје дитианона, додин или цирам.

Драгана Урошевић, дипл.инж.заштите биља

Share.

Comments are closed.

Skip to content