„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.        



   Изложба сувенира и занатства – 15. март 1964.

Туристички савез Општине Пожаревац, организовао је туристичку манифестацију – изложбу сувенира, занатства и домаће радиности. Учествовале су привредне организације, које се баве производњом сувенира, 30 ђачких задруга и више од 100 индивидуалних излагача. На штандовима је представљено преко 1.500 експоната. Комисија је оцењивала изложене производе и на крају прогласила победнике. Поред изложбеног, манифестација је имала и комерцијални карактер, посетиоци су били у прилици да купују и откупљују оно што је било изложено.


Заједно Пожаревац  „Филм“ и Авала – 15. март 1971. 

Предузеће за приказивање филмова ,,Филм“ из Пожаревца референдумом се јединствено изјаснило за интеграцију са београдским ,,Авала-генекс“. Овој кући досада су се интегрисали ова предузећа из Ниша, Кикинде, Чачка и др. места из Србије. Радмило Николић, директор Предузећа за приказивање филмова из Пожаревца за медије је нагласио да је ова реномирана кућа из Београда која гарантује добру перспективу, а да ће град добити две нове сале. На месту где се ради нова РК ,,Београд“, некада место биоскопа ,,Козара“, пројектом је предвиђено да буде један биоскоп са преко 500 седишта. Допуном пројекта предвиђена је и изградња једне мање сале  са око 200 седишта и то ће бити сала само за еклузивне представе.Реализација овога није прихваћен на састанку од стране радника Центра за културу, неких културних радника и представника СО Пожаревац, јер је преовладало мишљење да треба изградити посебан објекат за потребе Центра за културу. Извор Реч народа, 19.03.1971.године.


Први попис после Другог светског рата – 16. март 1948. 

 У Југославији, па самим тим и у Пожаревцу започео је попис становништва, први по завршетку Другог светског рата.  По наредби Владе ФНРЈ овај посао морао се завршити у року од 48 сати. Пописом је обухваћено целокупно становништво, објекти, све куће и домаћинства. Истовремено са пописом обављено је и обележавање улица и подела кућних бројева. Станвништво је обавештено да набавка уличних табли иде на терет власника кућа „по цени коштања“. Обележавају се само стамбени објекти не и помоћне зграде, штале, кошеви, силоси и слично. Све куће са леве стране улица носиће непарне, а са десне, парне бројеве. 

                                                                                                                 Припремио З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content