„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице. 

                                            Откривен Споменик српском војнику – 28. 5. 1923. 

Свечано је откривен горњомалски Споменик српском војнику, рад београдског каменоресца Николе Лукаченка. Споменик су подигли Горњомалци у спомен и дужно поштовање према својим блиским и храбрим ратницима погинулим на фронтовима у ратовима од 1912. до 1918. На Споменику се налазе четири црне плоче са сваке стране по једна на којима су уклесана 140 имена и презимена погинулих Пожаревљана са подручја Горње Мале.

 Седам деценија од смрти епископа Венјамина -28. 5. 1952. 

Умро је Венијамин (Таушановић), епископ Браничевски који је на тој дужности био од 1934-28.05.1952. Сахрањен је у пожаревачкој Саборној цркви. Венјамин је рођен  23.01.1884. у Пироту. За његово време подигнуто је 19 нових и започета изградња 13 цркава и изграђено 37 нових парохијских домова. Током Другог светског рата примио је 40 избеглих свештеника, а за избегличку децу отворио је домове у Раваници и Св. Петки. Пред сам рат завршио је Епископски двор у Пожаревцу у коме се током рата сместила немачка команда, а после рата Команда гарнизона.

 Сећање на академика Павла Савића – 30. 5. 1994. 

Преминуо је Павле Савић, један од најистакнутијих српских научника, атомски физичар светског угледа. Рођен је 1909. у Солуну, гимназију је завршио у Пожаревцу, у коме му је отац, после I светског рата добио службу. Од 1934-1939. године био је сарадник Марије Жолио Кири на Институту за радијум у Паризу где му је омогућен рад на проналаску фисије на урановом атомском језгру – основи за коришћење нуклеарне енергије. Открио је интерни гас, изотоп ксенона, усавршио методе добијања радиоактивног арсена и одређивања урана… Радио је као професор Универзитета у Београду, био члан свих академија наука у бившој Југославији, оснивач је Нуклеарног института у Винчи и његов директор. Добник је више домаћих и страних одликовања и признања. Његово име везује се за Пожаревац јер је једно време живео у овом граду кога се радо сећао ма где да је био.  Пожаревљани су му захвалност изразили подизањем споменика у Улици Вељка Дугошевића, у непосредној близини Дома народне технике односно Дома инжењера и техничара.

                                                                                                                   Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content