У насељу Батуша, крај Малог Црнића, познатијем као „Село сунцокрета“, по деветнаести пут организовани су „Дани сунцокрета“ у организацији Месне заједнице Батуша , КУД-а „Властимир Живковић“, ФК „Интеграл“, Удружења жена „Сунцокрет“, ловачке секције и Центра за културу општине Мало Црниће, а под покровитељством Општине Мало Црниће.

Надимак „Село сунцокрета“ Батуша је добила 2006. године, када је остварен рекордан засад сунцокрета, према величини сеоског атара. За једно мало село био је то велики дан за све мештане, посебно пољопривредне произвођаче. Данас се са поносом говори да је Батуша село вредних домаћина и успешних пољопривредника, који су оправдали сва очекивања, не само у гајењу сунцокрета, већ и осталих аграрних култура.

Манифестација из године у годину постаје богатија, јер окупља осим фолклораца  и мајсторе у кувању ловачког гулаша, домаћице из удружења жена, као и произвођаче домаћих производа и пића.

ОПШТИНА ВРЕДНИХ ДОМАЋИНА, УСПЕШНИХ ПОЉОПРИВРЕДНИХ ПРОИЗВОЂАЧА

Малиша Антонијевић

Током свечаног програма присутнима се обратио председник Општине Мало Црниће Малиша Антонијевић, честитавши славу мештанима и истакавши да је ова манифестација доказ како само уз јединство, слогу и међусобно поштовање нешто може да успе и траје.

-Батуша је место које заслужује пуну пажњу и подршку и увек нас радује када чујемо да у организацији учествује цело село, од Удружења жена, Месне заједнице, Ловачке секције, Спортског друштва до свих добрих људи који су на било који начин допринели организовању и одржавању ове манифестације, казао је Антонијевић.

Он се том приликом  захвалио  удружењима жена из околине, као и  свим учесницима програма који су дали посебан печат овој вечери, а посебно фолклорном ансамблу општине Мало Црниће.

-Трудићемо се да заједништвом и сарадњом, покажемо да општина Мало Црниће има „мало“ само у имену. То је општина великих људи, вредних домаћина, успешних пољопривредних произвођача… Ту смо да помогнемо грађанима у свим сферама живота, рекао је Антонијевић.

ОКРЕНУТИ ПРЕМА СУНЦУ, СИЈАЈУ ЈОШ ЈАЧЕ

Ивица Станковић

Испред домаћина, присутнима се обратио председник  Месне заједнице „Батуша“ Ивица Станковић, који је истакао да без подршке Општине ни један пројекат и идеја не би били реализовани.

-Сматрамо да сваки реализовани пројекат није трошак, него инвестиција у будућност, инвестиција за опстанак нашег села и свих нас. Живот на селу никада није био лак, па зато сматрам да смо сви ми који живимо на селу хероји, јер упркос тешком стању, много лошијем него у већим срединама, али захваљујући истинској несебичној љубави према месту у коме живимо, имамо снаге и воље да изнесемо, а чак и више од тога, реализујемо неку идеју и ухватимо се у коштац са проблемима, не бежећи и не склањајући се од њих, већ их решавати. Увек смо спремни да слушамо друге, чак и онда када су њихова размишљања различита, али увек настојимо да истрајемо – попут сунцокрета и урадимо оно што је најбоље за све нас, јер оно што је добро, остаје заувек. Понекад свој живот поистовећујемо са њима, са сунцокретима. Јер упркос непредвидљивим последицама, снажним олујама, преобилним кишама, они и даље стоје поносно и не само да одолевају времену, већ уздигнуте главе, окренуте према сунцу, сијају још јаче и лепше, казао је Станковић и додао:

-Можда су баш најлепше очи и боја косе украдени од ових кестенова иза нас и били инспирација за срећу о жени свог живота, у великом хиту Шабана Шаулића „Хвала ти за љубав“, као и да су два другара, са две гитаре, свирали песму што им душу пара, управо испод ове липе, поред нас, чије је текстове написао баш он. Вечерашњи концерт посвећујемо, као и много пута до сада, нашем мештанину – текстописцу који је написао највеће хитове музике и прославио данашње звезде естраде, текстописцу Микију Јовичићу. Ми мештани га нисмо заборавили. Данас улица, у којој су написани најлепши текстови, носи име по њему, Улица Микија Јовичића.

Станковић је измеђуосталог, најавио турнир на малом, потпуно  реконструисаном, модерном терену малих спортова, као и Међународни фестивал фолклора „Стиг фест“ који ће се одржати за нешто више од месец дана.

-Искористио бих прилику да се захвалим директору Центра за културу Мало Црниће, Николи Томићу, који нам је омогућио да баш Батуша буде домаћин овог међународног фестивала и да се његова идеја претвори у стварност и постане темељ за једну лепшу и светлију будућност. Нека вас сунцокрети сећају на нас, на Батушу, на све оно што је лепо и што сија, казао је Станковић.

У играма и умећима фолклорних ансабала  уживали су председник Општине Мало Црниће Малиша Антонијевић, председница Скупштине Горанка Стевић, заменик председника Општине Даниел Сурдуловић, народни посланик Лепомир Ивковић,чланови Општинског руководства,  Већа, одборници, директори јавних предузећа и установа, као и бројни мештани.

ОДА СУНЦОКРЕТУ

На иницијативу Центра за културу Општине Мало Црниће, уз подршку и реализацију Библиотеке „Србољуб Митић“ спровден је четврти по реду, конкурс који носи назив „Ода сунцокрету“.

И ове године на конкурс су се јавили љубитељи писане речи, они који воле да пишу о сунцокрету. Учествовало је 157 аутора из Србије, Македоније, Црне Горе, Аустрије, Републике Српске БиХ, Хрватске…

Жири у саставу Зорка Стојановић, Радица Павловић и Данијела Божичковић Радуловић, имао је тежак задатак, али је успео да одабере и специјално похвали, поред најбољих још десет песама, као и песме које ће се наћи у зборнику „Ода сунцокрету“.

Прва награда припала је песми „Сунцокрети“, ауторке Катарине Поповић из Земуна. Друга награда отишла је у руке ауторке Валентине Вање Дабић, из Лугавчине, за песму  „Браћа по земљи“. Треће место припало је песми „Подсетник за срећу“, ауторке  Слађане (Бранислава) Бушић из Београда.

Батушани чувају сећање на уметника који је поникао и остварио се у овом селу. Чувени текстописац Мики Јовичић оставио је дубок траг, кроз текстове које су касније отпевали великани народне музике. Написао је много ванвременских хитова. Стихове песама којима је душе разгаљивао Шабан Шаулић, као што су „Хвала ти за љубав“, „Најлепша жено времена свих“, „Не плачи душо“, „Краљ боема“, „Снег је опет Снежана“, написао је управо Јовичић. За све емоције које су доживели слушајући „Ти си лек за моју душу“, „Једној жени за сећање дуго“, „Цео град је плакао за нама“, „Дођи да ми руке грејеш“ и многе друге поникле из пера Микија Јовичића, Батушани су му се одужили назвавши улицу крај његове родне куће његовим именом.

У његову част, ове године, на Данима сунцокрета солистички наступ имала је Снежана Бабић Снеки.

 

Најбољи ловачки гулаш

Дани сунцокрета су из године у годину све масовнији и богатији, а и ове године организовано је такмичење у кувању ловачког гулаша у коме је учешће узело девет такмичара.

По оцени жирија најбоље кулинарске способности приказала је екипа „Мирчетови тигрови“ из Батуше. Другопласирани су „Карбуратор Животић“ из Пожаревца, док је треће место заузела екипа „Изолатор“ Пожаревац.

Награде је уручио заменик председника Општине Даниел Сурдуловић.

Специјална признања и најлепша сунцокрет погача

Награда за најлепши плетени рад припала је Удружењу жена „Рашанчанке“ из Рашанца.

Награду за најлепши ручно везени рад освојило је Етно – удружење жена „Ресавски вез “ из Пругова, док је за највреднији стари предмет награда отишла у руке домаћица из  Удружења „Чешљевобарке“. За традиционални обичај, награду је освојило Удружење жена „АФЖ Миленко Стојковић“ из Кличевца.

Прво место за најлепши етно штанд освојило је Удружење жена „Тополовчанке“, друго место припало је Удружењу грађана „Варовнице“ из Младеновца, док је треће место припало Удружењу „Кикирез“ из Касидола.

Домаћице из свих удружења жена опробале су се у прављењу сунцокрет погаче. Сјајно жута, декоративна, мека и миришљава погача подсећа на сунцокретов цвет.

Вредне жене из Кленовника освојиле су прво место,  друго Марија Станојевић из Тополовника, док је титулу треће најбоље понела Јасмина Марковић из Кличевца.

Награде је уручила председница Скупштине општине Мало Црниће Горанка Стевић.

Захвалнице удружењима за учешће у такмичењу

Представница Удружења жена „Сунцокрет“ Данијела Станковић,  симболичним поклонима и захвалницама одужила се за труд вредних домаћица и домаћина окупљених у удружењима:  „Варовниоце“ из Младеновца, „Чешљевобарке“, „АФЖ Миленко Стојковић“ из Кличевца, „Ресавски вез“ Пругово, „Тополовчанке“, „Рашанчанке“, „Кленовник“ и Удружење за заштиту и одгој ситних животиња, живине, голубова, кунића и птица „Кикирез“ из Касидола.

И.Р.

Фото: В. Милић 

 

 

Leave A Reply