Када је пре више од годину дана у пожаревачком Дому здравља почела вакцинација гардасилом, мало ко је очекивао одзив који је уследио. Подсетимо, гардасил је једна од новијих вакцина која штити од хуманог папилома вируса и користи се за превенирање карцинома грлића материце код девојчица, али и адекватне регије код дечака.
У узрасту од 9 до 15 година гардасил се прима у две дозе, а од 15. до 19. године у три дозе. Вакцина се у свету примењује десетак година и није показала нежељене ефекте.
Заказивање вакцинације у Дому здравља у Пожаревцу више није потребно. Девојчица или дечак прво иду код изабраног педијатра у школском диспанзеру и након прегледа, вакцину могу да приме одмах у превијалишту:
Вакцине има довољно, снабдевање је континуирано и до сада није било прекида у ланцу допремања од Института „Торлак“, преко Завода за јавно здравље Пожаревац, до Дома здравља Пожаревац, каже директор пожаревачког Дома здравља др Дејан Миленковић и додаје:
– Посматрајући двадесет округа у Србији, Браничевски округ, који је под ингеренцијама нашег Дома здравља, налази се на трећем месту по успешности вакцинације. То су званични подаци који су изнети на недавно одржаном стручном саветовању у Београду. Испред нас су Моравички округ и Београд. Зато поново позивамо родитеље да се девојчице и дачаци узраста од 9 до 19 година, који то нису учинили, вакцинишу гардасилом да би превенирали низ нежељених болести. Такође, подсећамо родитеље мање деце на ММР вакцину, која се прима у узрасту од 12 до 15 месеци, да их доведу у дечији диспанзер. Друга доза се прима при поласку у први разред.
Недостају лекари
По одлуци Министарства здравља, медицинско и немедицинско особље које је почело да ради пре годину и по дана, засноваће стални радни однос, потврдио је директор Дома удравља Пожаревац др Дејан Миленковић.
Такође је рекао да они који нису добили сада одобрење, биће задржани и примљени за стално до краја новембра. Проблем са кадровима постоји и мора да се решава.
– Имамо одлив лекара, дефицитарни су. Лекари нам недостају евидентно у Костолцу, Медицини рада и у Хитној помоћи. Дому здравља недостају и гинеколози. Довољно лекара има у Општој служби и Дечјем диспанзеру. Трудимо се да са овим бројем лекара на адекватан начин организујемо процес рада, додаје др Миленковић.
АКРЕДИТАЦИЈА ЗА НАРЕДНИ ПЕРИОД
У Дому здравља Пожаревац, 19. септембра, врши се последња посета Акредитационе комисије, која би потом требало да донесе решење о томе на који период ће продужити дозволу за рад овој здравственој установи.
То је седма посета, а реакредитација, ако су сви услови испуњени, уследиће у децембру, када истиче стара.
Акредитација се, иначе, добија за период од једне, три или седам година. Прошлог пута пожаревачки Дом здравља ју је добио на седам година, подсећа директор:
– Дом здравља се озбиљно у том погледу спрема од марта. Претходна посета Комисије је добро прошла и похваљено је све што смо урадили. Наши тимови су формирани још ранијих година, раде и припремају сву документацију битну за процес реакредитације. Озбиљно се радило и на обнављању објеката. Постављена је нова рампа за инвалиде на прилазу Општој служби, а раније смо отклонили недостатак у соби за медицински отпад. Било је неопходно да уведемо воду и канализацију и то је сада одрађено. Остаје још пар ситиница према нашим финасијским могућностима, при чему морам да напоменем да имамо помоћ локалне заједнице. Рампу за инвалиде нам је урадило предузеће ПРИМ из Костолца и ми смо им захвални на тој донацији.
Град Пожаревац је завршио тендерски поступак за две стоматолошке столице и оне би ускоро требало да буду допремљене и дониране Дому здравља. Град такође донира радне униформе за запослене у Хитној помоћи.
СТИЖЕ НОВИ МАМОГРАФ
Наредног месеца, очекује се да у Дом здравља стигне мамограф који је за ову установу купило Министарство здравља, потврдио је директор др Дејан Миленковић:
– Дом здравља Пожаревац је у претходном периоду имао проблем са кваром два мамографа, итекако важних апарата за превенцију здравља жена. Оба стара мамографа су дотрајала тако да поправка није била могућа. За старији, који датира из 2001. године, више се не производе делови, док за други мамограф сервисер није, и поред скупе поправке, давао гаранцију за даљи рад.
Прегледи мамографом, који скринингом омогућава рано откривање и превенцију рака дојке, били су обустављени током априла и маја. Хитни случајеви су били упућивани на прегледе у пожаревачку болницу. Ситуација је морала хитно да се решава.
– Због свега тога смо у сарадњи са Институтом за јавно здравље „Батут“ и Министарством здравља, договорили да решимо проблем. Укључила се локална самоуправа и болница и 8. јуна је допремљен покретни мамограф у Пожаревац и постављен испред Центра за културу. Са радом је почео 15. јуна и нашим пацијенкињама је био на располагању месец и по дана, наводи др Миленковић.
Како покретни мамограф није трајно, већ привремено решење, Дом здравља се обратио Министарству здравља тражећи помоћ за набавку новог апарата:
– Од министарке здравља др Данице Грујичић, 29. маја, добили смо потврду којом смо обавештени да су из буџета Министарства одобрена финансијкса средства за набавку новог мамографа. Цео поступак јавне набавке у вредности од 22 милиона 678 хиљада динара спровело је Министарство здравља и очекујемо да нови мобилни мамограф стигне у октобру и да одмах почне да се користи за прегледе најављује директор др Дејан Миленковић.
Д. Деурић