На изворишту „Меминац“ избушен је нови бунар. Бушотина је дубока 110 метара. Ово је трећи бунар који се копа дубоко како би се Пожаревцу обезбедиле довољне количине воде за снабдевање. Прва два бунара на изворишту „Кључ“ дубока су 150 и 80 метара. Показало се да је вода из дубљих слојева изузетно квалитетна и довољно издашна.

Бушотина на изворишту „Кључ“

Добре резултате на бушотинама на изворишту „Кључ“, потврдио је и Институт „Батут“ након испитивања узорака воде. Сви параметри, физичкохемијски, микробиолошки и биолошки показали су да је вода квалитетна.

-Ова вода не тражи никакав третман и могла би директно да се пусти у систем. Потпуно је здрава и једино што захтева је хлорисање. Сви остали параметри на узорцима сирове воде су добри. У води нема присуства патогених микроорганизама, зоопланктона и других микроживотиња, док је присуство алги занемарљиво или га уопште нема, рекао нам је Александар Димитријевић, директор Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација“.

Вода из дубина пожаревачког изворишта „Кључ“, за разлику од постојећих плитких бунара на истој локацији, је мека. Тврдоћа је по мерењу пет до шест пута мања него ова која се сада користи из водоводног система. Оно што такође показује квалитет воде из два нова бунара је и њена pH вредност која је врло близу вредностима најквалитетнијих алкалних флашираних вода. 

 БЕЗ НИТРАТА

А. Димитријевић

За разлику од бунара изворишта „Кључ“ које воду црпе из дубине од двадесетак метара, садржај нитрата у води из дубоких бушотина је готово занемарљив. Садржај нитрата је према резултатима анализе београдског „Батутa“ нижи од пола милиграма по литру.

Нитрати су, иначе, највећи проблем у пожаревачкој води. Због њих је својевремено из употребе искључено извориште „Меминац“ јер су прелазили дозвољених 50 милигарама по литру. Последњих година системом касетног наливања воде држе се под контролом.  У самом цевоводу нитрати се крећу између 25 и 35 милиграма по литру. Проблем постаје израженији током летњих месеци када потрошња воде порасте до готово максималне могућност црпљења од 320 литара у секунди.

-Додавањем воде из нових бунара, чија се издашност процењује на 40 литара у секунди, осим количине, корисницима би се обезбедила и квалитетнија вода са мањим садржајем нитрата. Они би такође омогућили и искључивање бунара са највећим садржајем нитрата, каже Александар Димитријевић и додаје да су слична ишчекивања за резултете бушотине на „Меминцу“ и додаје:

-За овај бунар сада следи испирање и тестирање и процењујемо да ће анализа показати резултате као и код бушотина на „Кључу“. Можемо их очекивати већ око 1. маја.

Нови бунари би могли да буду у функцији пре првих летњих шпицева и то би за Пожаревац значило сигурност у водоснабдевању.

                                                                                                                      Д. Деурић

Share.

1 коментар

  1. Pitajte direktora koliko su izdasni dubinski bunari na izvoristima Mlava i Klicevac. Tu je takodje gromoglasno objavljeno “Eureka”, imamo 10 l/s po bunaru, voda kvalitetna, itd. Posle par godina, kapacitet bunara opao na 3-5 l/s, voda prepuna mangana, gvozdja, zahteva postrojenje, troskovi odrzavanja opreme previsoki. Ovo sve mozete da proverite i u TEKO B, a veoma strucnu analizu je dao i Institut Jaroslav Cerni o dubinskim bunarima i njihovoj mogucnosti koruscenja za vodosnabdevanje grada.Ovo je jedna velika prevara, trosenje para i kupovina vremena osobe sa slike.

Skip to content