Пројекат психо – социјално савeтовалиште за младе у општини Врњачка Бања финансира Европска унија, а подржан је и спроводи га Програм за развој Уједињених нација. Од носиоца пројекта из пожаревачког Удружења грађана „Шанса“ Владана Бошковића сазнајемо да реализација траје од 10. октобра 2022. године до 10. јула ове године.

-Тренутно се налазимо у трећој фази и у претходном периоду реализовали смо већ сијасет активности, индивидуалне и групне састанке са представницима институција са територије општине Врњачка Бања. Одржан је и семинар на коме је презентовано како се спроводи и реализује услуга Социо – рехабилитационог клуба за децу и младе на подручју града Пожаревца и које су основне активности, први кораци и суштинске одлуке, без којих само успостављање ове услуге након пилотирања, неће бити одрживо. За сада је формирана радна група на подручју Врњачке Бање за израду правилника о раду будућег саветовалишта. Од јануара је започета имплементација пилотирања саме услуге и до краја пројекта остало је да се реализују едукативне радионице у основним и средњим школама у Врњачкој Бањи. Поред четири радионице одржаће се и девет додатних трибина, као и дан отворених врата у циљу што већег анимирања и сензибилисања саме локалне заједнице, да се увиди значај и генерише воља свих оних који су пре свега локални доносиоци одлука, а и оних који ће користити ову услугу, упућивати децу и будуће кориснике на услугу, рекао је Бошковић.
Центар за социјални рад у Пожаревцу је у партнерству са невладиним организацијама још пре 12 година отпочео прво пилотирање, а касније и имплементацију ове услуге намењене деци и младима са проблемима у понашању.
-Ова услуга се врло успешно реализује, степен рецидивантног понашања је смањен на најнижу меру на територији Пожаревца и то је добар знак да се једна таква врста социјално едукативне услуге из система социјалне заштите примењује на један адекватан начин. Сигурна сам, с обзиром на то да имамо високу заинтересованост партнера из општине Врњачка Бања, да ће у будућности и код њих услуга заживети на исти или сличан начин, истакла је директорка Центра за социјални рад Татјана Рајић.
Према речима члана Већа Општине Врњачка Бања Драгана Миленковића циљ посете је сагледавање искустава Пожаревљана, и примена позитивних примера у њиховој локалној самоуправи.
Представник Удружења грађана „Психопорт“ из Врњачке Бање Тијана Симоновић захвалила се партнерима на подршци и пруженим услугама.

-Посебну захвалност упућујемо нашим партнерима из Удружења грађана „Шанса“ који ће нам бити формални ментори и пилотирати овај пројекат. Наравно, подршку нам пружају и локална самоуправа и УНДП као донатор пројекта. Надамо се да ћемо овом услугом помоћи не само младима – директним корисницима програма, него и посредно породицама кроз јачање њихових капацитета, закључила је Симоновић.
Дарко Динић