У Галерији Завичајног музеја Петровац на Млави отворена је изложба „Камен у праисторији“ ауторке Соње Перић, вишег кустоса археолога. Изложено је 300 експоната – артефакта, рукотворине од окресаног и глачаног камена из периода праисторије, од старијег палеолита (старчевачке културе) до млађег гвозденог доба, од 6200. година пре н.е. до почетка нове ере, са подручја Поморавља из Завичајног музеја Јагодина. Изложба представља развој каменог оруђа, од првих примерака окресаног оруђа које настаје ударањем камена о камен, употребом ретушера од кости и камена, до глачаних примерака који се први пут јављају у неолиту и развијају током трајања праисторије. У витринама су најстарији предмети из времена старчевачке културе с краја 7. миленијума, преко винчанских и металнодопских, до млађег гвозденог доба и почетка нове ере.

Изложбу су отвориле директорка Завичајног музеја у Петровцу, Жаклина Перић и Јасмина Живковић, кустос археолог  као и ауторка Соња Перић која је истакла:

– Поставком сам желела да скренем пажњу на  значај камена за живот човека у праисторији и његову лепоту а са друге стране  умеће израде праисторијског човека, на  упорност и стрпљење и његов однос са природом из које је умео да узме шта му је потребно и преобликује стварност обезбеђујући себи потребне услове за живот, а не угрожавајући своје окружење. Искуства предака, која носимо у генима, треба пробудити и препознати их као сопствено искуство.

Уз експонате из јагодинског музеја, посетиоци ће моћи да виде и неке примерке, пре свега абразивних алатки и жрвњева за млевење жита из петровачког Завичајног музеја, који нису део сталне поставке, већ су извучени из депоа и премијерно изложени јавности, употпуњавајући ову изложбу, као и презентацију „Беловоде – Винчанско насеље“, ауторке др Вере Богосављевић Петровић, музејског саветника археолога из Народног музеја у Београду.

Изложба је отворена четвртак, 3. марта и  посетиоци ће моћи да је виде до 11. априла.

Share.

Comments are closed.

Skip to content