Задатак да ископају потребну количину лигнита за термо капацитете, рудари на јаловинским и угљеним системима ПК „Дрмно“ обављају на високим температурама у складу са упутством и препорукама Службе за безбедност и здравље на раду. 

       Из ове службе, која је у склопу Сектора за ИМС поручују да су приоритети заштита радника током рада на високим температурама као и очување машина и опреме. У екстремним условима неопходно је користити лична заштитна средства, носити лагану одећу, а у затвореном простору треба обезбедити вентилацију, као и климатизацију и затамњена стакла. Препорука је и да се  чешће пије свежа вода, а да исхрана буде што лаганија.

       Када је у питању отворени простор, води се рачуна да се планирани послови обављају у хладнијим периодима дана, до 11 и после 16 сати. У случају послова који морају да се обаве у најтоплијем делу дана или ванредних активности на санирању евентуалних кварова, примењују се мере скраћеног радног времена уз честе паузе. „Електропривреда Србије“ обезбедила је за све раднике летња радна одела. У кругу термоелектране „Костолац Б“ и на локацији Површинског копа „Дрмно“ функционишу здравствене амбуланте, као и санитетска возила. Они су ту да пруже помоћ увек и свим радницима који се налазе на терену. 

        Током врућина потребно је поштовати препоруке Службе за безбедност и здравље на раду и трудити се да се избегне непотребно излагање сунцу када је најјаче. Заштитна опрема је обавезна, а највећу опасност у летњем периоду представљају сунчаница и топлотни удар. Зато се свим запосленима у огранку „ТЕ-КО Костолац“ посебно указује како да се препознају симптоми ових ситуација и који облик прве помоћи у тим случајевима применити. 

 Спас у контејнерима и уз климу

       Рударски посао је тежак у свим временским условима, нарочито лети када температуре прелазе 35 степени, а на копу током ископавања угља иду до 40 и више степени, каже Слободан Голочевац, помоћник директора Дирекције за производњу угља.

Слободан Голочевац

      – Што се тиче радника који су ангажовани на машинама, они раде у климатизованим условима. Међутим, за раднике који раде на отвореном и изложени су сунцу потребно је да се организује посебан режим рада, колико је то могуће. Ту спадају припремни радови, група за вулканизацију трака, надзорно-техничко особље свих система, машинске, електро, рударске службе. Ремонт се такође ради на отвореном и тим људима се максимално посвећује пажња у летњим условима рада. Сваки слободан моменат користи се да се радници склоне у контејнере на терену, у возила која су климатизована, а редовно се достављају хладна вода и напици, истакао је Голочевац.

       За машине које раде непрекидно најважније је да се не преоптерећују, посебно у периоду када је најтоплије, како не би дошло до прегревања уља и неког квара. Оне могу да раде са повећаним капацитетом ноћу и у раним јутарњим сатима. 

  Р. Н.

Share.
Leave A Reply

Skip to content