У наредних месец дана, до 15. јула, све заинтересоване грађанке са територије Града Пожаревца и Градске општине Костолац, моћи ће да се прегледају у мобилном мамографу који је лоциран на паркингу иза пожаревачког Центра за културу.
Преглед је намењен женама од 45 до 69 година живота, које у последње две године нису радиле мамографију, као и женама од 40. године старости које у својој породичној анамнези имају блиску сродницу оболелу или лечену од рака дојке.
Координаторка за скрининг рака дојке Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ др Радољупка Радосављевић, поводом почетка рада манографа у Пожаревцу нагласила је да је рак дојке најчешћи малигнитет од кога жене у Србији обољевају и нажалост умиру. Сваке године више од 4000 жена оболи од рака дојке, а више од 1500 изгуби борбу са овом опаком болешћу.
Према њеним речима, од почетка ове године, у акцијама скрининга рака дојке које су се одвијале у Београду, Краљеву и Јагодини прегледано је скоро 6000 жена.
Дому здравља нови дигитални мамограф
До 15. јуна, истиче заменица директора пожаревачког Дома здравља др Гордана Канђолас, прегледе је заказало 300 суграђанки. За ову врсту дијагностичке методе, напомиње, влада велико интересовање.
-За долазак на преглед јављају нам се и жене које не спадају у ове две категорије приоритета. Такође, за преглед у мобилном мамографу интересују се и грађанке Градске општине Костолац, тако да ћемо им изаћи у сусрет у договору са Институтом за јавно здравље, нагласила је др Канђолас која је овом приликом подсетила и на то да досадашњи мамограф у Дому здравља не може бити поправљен, а да ће, захваљујући Министарству здравља и Институту ова здравствена установа набавити нови дигитални мамограф.
На организованом скрининг прегледу дојке Пожаревац ради већ седам година. Велики број жена је у оквиру ове акције прегледан и откривено је много карцинома. Нажалост, од марта ове године, од када мамограф у Дому здравља у Пожаревцу не ради, мамографски прегледи се у овој установи не обављају.
Начелница Службе радиологије и ултразвучне дијагностике др Слађана Бањац напомиње да у Србији свака осма жена оболи од карцинома дојке.
-Сви смо свесни значаја мамографског прегледа у раном откривању карцинома дојки, објашњава Марија Влајовић, помоћница градоначелника Пожаревца.
-Ово је један од најзначајнијих корака у процесу превентивног деловања када је здравље жена у питању. Град је подржао ову иницијативу и у сарадњи са Министарством здравља, Институтом за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, Општом болницом и Домом здравља Пожаревац и омогућио да овај мамограф буде на располагању свим нашим заинтересованим суграђанкама, саопштила је Влајовић.
Директор пожаревачке Опште болнице др Драшко Дачић истиче да је ова здравствена установа у потпуности припремљена за третман хируршких обољења дојке. Такође, подсећа да у болници више од деценије постоји Кабинет за болести дојки у који долазе жене са претходно обављеним мамографским и ултразвучним прегледом, односно пацијенткиње које имају сумњив налаз. У кабинету се успоставља дијагноза, добијају резултати биопсије у најкраћем могућем року, раде се тумор маркери…
Болница је добру сарадњу на овом пољу остварила са Инситутом за онкологију и радиологију Србије и Клиничко болничким центром Бежанијска коса.
М. П.