Петог дана децембра обележен је Међународни дан волонтера. Црвени крст Србије је највећа и најстарија волонтерска организација у Србији. Дан волонтера ове године Црвени крст обележава под слоганом „Незаустављиви“, што је уједно и најактуелнија волонтерска особина, узимајући у обзир
изазове са којима се суочавају током пандемије ковида. Посебна пажња поклања се волонтерима који су ангажовани у својим локалним заједницама.

Дан волонтера био је повод да се у Црвеном крсту Пожаревац организује је пријем, на коме су уручене захвалнице најангажованијим волонтерима током 2021. године. Пожаревачки Црвени крст има развијену волонтерску мрежу и засигурно у сваком тренутку може да рачуна нањихову велику подршку. Секретар Црвеног крста Пожаревац Јелена Рашић истиче да су од почетка пандемије волонтери Црвеног крста Србије провели више од 700.000 сати на различитим задацима пружања помоћи онима којима је она била најпотребнија.

Даница Богосављевић, ученица 4. разреда Медицинске школе, волонтерка је у Црвеном крсту Пожаревац од 7. разреда.

-Волонтеризам за мене представља чин хуманости. Своје слободно време волим да усмерим на волонтирање у Црвеном крсту. Поред низа активности које организује Црвени крст у Пожаревцу посебно волим акције добровољног давалаштва крви када знам да смо прикупили јединице крви и тиме успели да спасемо животе. Надам се да ћу овај хумани позив обављати и за време студија, колико ми слободно време буде дозвољавало, рекла је Богосављевић.

Јелена Рашић

– Волонтери су посветили своје знање, хуманост и солидарност пружајући директну помоћ најугроженијима, ширећи знања из различитих програма Црвеног крста који доприносе јачању појединаца и локалних заједница. Слоган „Незауствљиви“ симболише да је рад наше организације вишеструко користан за заједницу и да су наши одани волонтери спремни да у свакој ситуацији дају свој допринос заједници и спремни да одговоре на сваку кризу. Природа наше организације је заснована на вредностима и веровању наших волонтера и запослених у идеју Црвеног крста, основне принципе врло јасно усмерена на ублажавање људске патње и заступања интереса најугрожеијих, рекла је Рашић истакавши да су се солидарност и узајамно поверење показали као кључни елементи успешног самоорганизовања заједница у одговору на кризне ситуације. Способност волонера је да једни друге подржавају, подупиру и надопуњују се.

Рашић додаје да волонтер може постати свако ко то жели и да је кроз волонтерске активности прошао велики број, махом младих људи, које је организација Црвеног крста успела да мотивише.

И.Р.

Share.

Comments are closed.

Skip to content