Полагањем венаца на Спомен обележје Сојин салаш надомак Пожаревца, Окружни одбор СПС Браничевског округа, Градски одбор социјалиста Пожаревац, СУБНОР Пожаревац и Општински одбор СПС Мало Црниће, обележили су 8. јун, дан када је на овом месту 1941. године донета историјска одлука о подизању устанка у пожаревачком крају против окупатора у Другом светском рату.

Председник Окружног одбора СПС Браничевског округа, члан Главног и Извршног одбора Милић Јовановић подсетио је да су се на Сајином салашу пре 81 годину окупили млади људи, патриоте и револуционари, радници и сељаци, студенти и чиновници да би се договорили о организованом оружаном отпору непријатељу. Конференција је донела више одлука, а најважнија је била да се отпочну припреме за револуцију и народоноослободилачку борбу.

-Време у коме живимо нас обавезује да будемо једни уз друге, градећи слогу управо онако како су то чинили делегати Окружног комитета, тада Пожаревачког данас Браничевског округа, приликом доношења историјске одлуке о одбрани земље. Поносимо се њиховим делима и зато смо данас овде да одамо почаст славним херојима нашег краја који су са овог места кренули у победу, рекао је Јовановић.

Историчар др Мирољуб Манојловић наглашава да је Комунистичка партија у то време чврсто остала при томе да брани земљу, окупи народ и да их позове у борбу.

-Један од значајних тренутака тог врема  десио се управо овде на месту некадашњег салаша др Соје Лешевић. Месец дана пре Седмојулског устанка, под руководством Моме Марковића, повереника Покрајинског комитета КПЈ за Србију, одржана је Окружна конференција КПЈ на којој је учествовало 18 делегата из свих срезова некадашњег Пожаревачког, а данас Браничевског округа. Ту су донете важне одлуке за покретање устанка који се распламсао током јесени 1941. године. Формиран је војни комитет на челу са Аврамом Трифуновићем, чији је задатак био прикупљање оружја и окупљање и организовање бораца. Већ половином јула 1941. године близу Снеготина формиран је Пожаревачки партизански одред који је до септембра нарастао на 1.200 бораца и који је у борби до ослобођења дао 13 народних хероја, рекао је др Манојловић.

У наставку програма стихове песама казивали су Мирослав Митровић и Драгиша Живадиновић.

Share.

Comments are closed.

Skip to content